Virksomheder › JEC ApS
JEC ApS
CVR 28097166Vindelevvej 4, 7300 Jelling
I DRIFTAPSAvl af smågriseVejle
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › JEC ApS
Vindelevvej 4, 7300 Jelling
Nøgletallene er fra perioden 2022-12 (01.01.2022 – 31.12.2022).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2018-12 | 2019-12 | 2020-12 | 2021-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2018 | 01.01.2019 | 01.01.2020 | 01.01.2021 | 01.01.2022 |
Sluttdato | 31.12.2018 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2022 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — |
| -777 | -845 | -772 | -864 | -633 | |
| -76 | -43 | -111 | -349 | -79 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| -890 | 2.752 | 1.167 | -419 | 1.201 | |
| 6 | 35 | 25 | 0 | 661 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| -1.135 | 2.467 | 879 | -686 | 1.739 | |
| -831 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| -1.966 | 2.467 | 879 | -686 | 1.739 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| — | — | — | — | — | |
| — | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 1.055 | 1.708 | 1.576 | 1.049 | 0 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 2.040 | 2.728 | 2.596 | 2.177 | 1.147 | |
| 2.614 | 4.103 | 3.412 | 3.247 | 0 | |
| 178 | 0 | 144 | 149 | 12 | |
| 2 | — | — | — | — | |
| 513 | 460 | 51 | 142 | 241 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 0 | 0 | 131 | 0 | 221 | |
| 3.411 | 4.611 | 3.777 | 3.631 | 474 | |
| 5.451 | 7.339 | 6.372 | 5.808 | 1.622 | |
| 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | |
| -4.877 | -2.410 | -1.531 | -2.217 | -478 | |
Udbytte | — | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| -4.377 | -1.910 | -1.031 | -1.717 | 22 | |
| — | — | — | — | — | |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 0 | 98 | 87 | 0 | 0 | |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| 6.872 | — | — | — | — | |
| 2.496 | 8.670 | 6.904 | — | — | |
Selskabsskat | — | — | — | — | — |
| 419 | 327 | 131 | 327 | 18 | |
| 41 | 143 | 270 | 102 | 443 | |
| 9.828 | 9.151 | 7.316 | 7.525 | 1.599 | |
| 9.828 | 9.249 | 7.403 | 7.525 | 1.599 | |
| ANDET | |||||
| 2 | 3 | 3 | 3 | 2 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (1.622) og "Passiver i alt" (1.599) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 1.622 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.