Virksomheder › BC-TECHNIC ApS
BC-TECHNIC ApS
CVR 29605734Brundevej 9, 6230 Rødekro
I DRIFTAPSEngroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehørAabenraa
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › BC-TECHNIC ApS
Brundevej 9, 6230 Rødekro
Nøgletallene er fra perioden 2023-09 (01.10.2022 – 30.09.2023).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2019-09 | 2020-09 | 2021-09 | 2022-09 | 2023-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.10.2018 | 01.10.2019 | 01.10.2020 | 01.10.2021 | 01.10.2022 |
Sluttdato | 30.09.2019 | 30.09.2020 | 30.09.2021 | 30.09.2022 | 30.09.2023 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 830 | 1.215 | 1.610 | 2.557 | 2.146 | |
| -607 | -609 | -1.236 | -1.715 | -2.229 | |
| -29 | -27 | -28 | -39 | -119 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 195 | 579 | 346 | 803 | -202 | |
| 11 | 13 | 20 | 32 | 16 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 49 | 448 | 290 | 671 | -451 | |
| — | — | — | — | -19 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 36 | 345 | 224 | 521 | -432 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| — | — | — | 115 | 206 | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 49 | 57 | 61 | 152 | 135 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 49 | 57 | 61 | 152 | 135 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 49 | 57 | 61 | 267 | 341 | |
| 2.832 | 3.274 | 4.618 | 5.448 | 5.328 | |
| 374 | 1.062 | 1.054 | 2.763 | 2.229 | |
| — | — | — | — | 16 | |
| 61 | 150 | 118 | 95 | 112 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
Likvide midler | — | — | — | — | — |
| 3.375 | 4.522 | 5.839 | 8.353 | 7.724 | |
| 3.424 | 4.579 | 5.900 | 8.621 | 8.065 | |
| 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | |
| -496 | -151 | 73 | 595 | 162 | |
Udbytte | — | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| -371 | -26 | 198 | 720 | 287 | |
| 65 | 0 | — | — | — | |
| — | 6 | 2 | 19 | 0 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| 648 | 578 | 451 | 364 | 320 | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| — | — | 69 | 0 | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 648 | 578 | 589 | 494 | 320 | |
Kortfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 120 | 120 | 120 | 120 | 80 | |
| 823 | 541 | 787 | 2.195 | 2.879 | |
| — | 31 | 31 | 70 | 128 | |
| 872 | 1.044 | 853 | 1.277 | 1.949 | |
| 1.331 | 2.285 | 3.319 | 3.725 | — | |
| 3.147 | 4.022 | 5.111 | 7.388 | 7.458 | |
| 3.795 | 4.600 | 5.700 | 7.882 | 7.778 | |
| ANDET | |||||
| 3 | 3 | 5 | 6 | 5 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (8.065) og "Passiver i alt" (7.778) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 8.065 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.