Virksomheder › SHOWTECH ApS
SHOWTECH ApS
CVR 33262434Kongstedvej 1, 4200 Slagelse
I DRIFTAPSUdlejning og leasing af andre varer til personlig brug og husholdningsbrugSlagelse
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › SHOWTECH ApS
Kongstedvej 1, 4200 Slagelse
Nøgletallene er fra perioden 2023-12 (01.01.2023 – 31.12.2023).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2019-12 | 2020-12 | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2019 | 01.01.2020 | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 |
Sluttdato | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 14.870 | 6.325 | 11.627 | 11.751 | 12.867 | |
| -10.997 | -6.462 | -9.621 | -9.631 | -10.608 | |
| -2.904 | -1.529 | -1.534 | -1.645 | -1.306 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 969 | -1.666 | 472 | 475 | 860 | |
| 1.226 | 10 | 20 | 7 | 108 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 1.834 | -1.739 | 235 | 235 | 552 | |
| — | — | — | -58 | -199 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 1.317 | -1.637 | 178 | 178 | 354 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| 47 | 41 | 36 | 12 | 0 | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 554 | 421 | 289 | 139 | 0 | |
| 0 | — | — | — | — | |
| 5.779 | 3.434 | 4.702 | 6.954 | 5.744 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 5.779 | 3.434 | 4.702 | 6.954 | 5.744 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 7.570 | 5.140 | 6.294 | 8.362 | 6.965 | |
| — | — | — | 200 | 200 | |
| 3.494 | 372 | 465 | 2.824 | 2.714 | |
| 10 | 848 | 0 | 30 | 736 | |
| 1.600 | 3.966 | 793 | 1.569 | 1.643 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 303 | 51 | 4.590 | 2.981 | 5.304 | |
| 5.725 | 5.672 | 6.078 | 7.790 | 10.909 | |
| 13.296 | 10.812 | 12.372 | 16.152 | 17.874 | |
| 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | |
| 5.520 | 3.882 | 4.060 | 4.139 | 4.492 | |
| — | — | — | — | — | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 5.600 | 3.962 | 4.140 | 4.219 | 4.572 | |
| — | 132 | 0 | — | — | |
| 638 | 651 | 583 | 721 | 742 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| 302 | 0 | — | — | — | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 302 | 0 | — | — | — | |
| 1.550 | 3.821 | 4.222 | 7.196 | 8.299 | |
| 0 | — | — | — | — | |
| 0 | — | 60 | — | 50 | |
| 728 | 0 | — | — | 178 | |
| 2.920 | 646 | 1.067 | 2.753 | 2.239 | |
| 1.415 | 1.489 | 1.960 | 1.071 | — | |
| 6.755 | 6.199 | 7.648 | 11.212 | 12.559 | |
| 7.058 | 6.199 | 7.648 | 11.212 | 12.559 | |
| ANDET | |||||
| 34 | 23 | 26 | 27 | 25 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (17.874) og "Passiver i alt" (12.559) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.