Virksomheder › Wheeling ApS
Wheeling ApS
CVR 37049298Walgerholm 1, 3500 Værløse
I DRIFTAPSDetailhandel med cyklerFuresø
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Wheeling ApS
Walgerholm 1, 3500 Værløse
Nøgletallene er fra perioden 2022-12 (01.01.2022 – 31.12.2022).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2018-12 | 2019-12 | 2020-12 | 2021-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2018 | 01.01.2019 | 01.01.2020 | 01.01.2021 | 01.01.2022 |
Sluttdato | 31.12.2018 | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2022 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| -8 | -15 | 25 | 691 | 1.779 | |
| — | — | — | — | -1.018 | |
| 0 | — | — | -359 | -2.399 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| -8 | -15 | 25 | 1.050 | -1.638 | |
| 0 | — | 3 | 0 | 0 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| -10 | -15 | 28 | 1.046 | -1.800 | |
| — | — | — | — | — | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| -3 | -15 | 20 | 816 | -1.306 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| — | — | — | — | — | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| — | — | — | 365 | 7.013 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| — | — | — | 365 | 7.016 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| — | — | — | 365 | 8.493 | |
| — | — | — | — | 1.462 | |
| 0 | — | — | 3.291 | 765 | |
| 93 | 91 | 79 | — | — | |
| 10 | 3 | 1 | 35 | 1.007 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 1 | 3 | 38 | 76 | 60 | |
| 120 | 105 | 123 | 3.425 | 4.616 | |
| 120 | 105 | 123 | 3.790 | 13.109 | |
| 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | |
| 57 | 43 | 22 | 838 | -469 | |
Udbytte | — | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 107 | 93 | 72 | 888 | -419 | |
| 8 | 8 | 5 | 0 | 418 | |
| — | — | — | 76 | 0 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | 3.314 | |
| -0 | — | 10 | — | — | |
| — | — | — | — | 3.119 | |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| — | — | 5 | 154 | 148 | |
| — | — | 4 | 957 | 4.544 | |
| 13 | 13 | 33 | 86 | 88 | |
| 12 | 13 | 51 | 2.827 | 10.213 | |
| 12 | 13 | 51 | 2.827 | 13.527 | |
| ANDET | |||||
| 0 | 2 | — | — | 1 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (13.109) og "Passiver i alt" (13.527) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 13.109 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.