Virksomheder › Sky-Work ApS
Sky-Work ApS
CVR 37512931Fyrrely 23, 7451 Sunds
Telefon 91919158E-mail info@skywork.dkHjemmeside www.skywork.dk
I DRIFTAPSMurerarbejdeHerning
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Sky-Work ApS
Fyrrely 23, 7451 Sunds
Telefon 91919158E-mail info@skywork.dkHjemmeside www.skywork.dk
Nøgletallene er fra perioden 2023-12 (01.01.2023 – 31.12.2023).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2019-12 | 2020-12 | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2019 | 01.01.2020 | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 |
Sluttdato | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 9.766 | 11.316 | 16.448 | 18.626 | 21.481 | |
| -7.105 | -10.705 | -14.142 | -15.785 | -19.292 | |
| -137 | -289 | -555 | -842 | -948 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 2.525 | — | 1.751 | 1.999 | 1.121 | |
| 1 | 30 | 86 | 25 | 22 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 2.500 | 290 | 1.698 | 1.969 | 901 | |
| -548 | -83 | -385 | -434 | -242 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 1.952 | 207 | 1.313 | 1.535 | 660 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| 21 | 14 | 7 | 0 | — | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 21 | 14 | 7 | 0 | 70 | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 499 | 1.100 | 1.006 | 643 | 362 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 499 | 1.100 | 1.656 | 3.073 | 2.240 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 699 | 1.307 | 1.812 | 3.127 | 2.355 | |
| — | — | — | 192 | 0 | |
| 1.997 | 3.646 | 4.218 | 5.270 | 7.006 | |
| — | — | — | 445 | 221 | |
| 27 | 639 | 3.240 | 459 | 160 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 1.674 | 620 | 0 | 0 | 392 | |
| 3.940 | 5.724 | 9.704 | — | 9.471 | |
| 4.639 | 7.031 | 11.517 | 11.246 | 11.825 | |
| 750 | 750 | 750 | 750 | 750 | |
| 1.332 | 539 | 1.852 | 2.386 | 3.046 | |
| — | — | — | 1.000 | 0 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 2.082 | 1.289 | 2.602 | 4.136 | 3.796 | |
| — | — | 59 | 0 | — | |
| 12 | 23 | 0 | 112 | 99 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 11 | 64 | 0 | — | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 11 | 64 | 0 | — | — | |
| — | — | — | 2.150 | 3.716 | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| 70 | 112 | 50 | 1.068 | 0 | |
| 136 | 0 | — | — | 48 | |
| 775 | 1.230 | 2.519 | 1.331 | 1.340 | |
| 1.552 | 4.314 | 6.345 | — | — | |
| 2.534 | 5.656 | 8.915 | 6.998 | 7.930 | |
| 2.545 | 5.720 | 8.915 | 6.998 | 7.930 | |
| ANDET | |||||
| 13 | 19 | 21 | 26 | 31 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (11.825) og "Passiver i alt" (7.930) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.