Virksomheder › Thiele Briller & Kontaktlinser, Lemvig ApS
Thiele Briller & Kontaktlinser, Lemvig ApS
CVR 38237136Torvet 3, 7620 Lemvig
I DRIFTAPSOptikeraktiviteterLemvig
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Thiele Briller & Kontaktlinser, Lemvig ApS
Torvet 3, 7620 Lemvig
Nøgletallene er fra perioden 2025-12 (01.01.2025 – 31.12.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 | 2025-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 2.831 | 2.727 | 2.616 | 2.597 | 3.026 | |
| -1.709 | -1.970 | -1.906 | -1.951 | -2.053 | |
| -335 | -411 | -390 | -352 | -358 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 786 | 347 | 320 | 294 | 615 | |
| 0 | — | — | — | — | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 687 | 220 | 103 | 121 | 507 | |
| — | — | -19 | -24 | -109 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 542 | 176 | 85 | 98 | 398 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| 1.546 | 1.460 | 1.374 | 1.289 | 1.203 | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 1.546 | 1.460 | 1.374 | 1.289 | 1.203 | |
| 1.682 | 1.520 | 1.330 | 1.139 | — | |
| 308 | 302 | 234 | 203 | 142 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 1.990 | 1.822 | 1.564 | 1.342 | 1.090 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 3.536 | 3.282 | 2.938 | 2.630 | 2.293 | |
| 1.030 | 1.093 | 1.176 | 1.075 | 1.027 | |
| 362 | 327 | 393 | 495 | 240 | |
| 0 | — | — | — | 1 | |
| 0 | — | 243 | 0 | 7 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 69 | 26 | 49 | 66 | 174 | |
| 1.461 | 1.483 | 1.906 | 1.679 | 1.449 | |
| 4.997 | 4.765 | 4.845 | 4.309 | 3.742 | |
| 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | |
| 774 | 950 | 1.034 | 1.132 | 1.130 | |
| 200 | 0 | — | — | 400 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 1.024 | 1.000 | 1.084 | 1.182 | 1.580 | |
| — | — | — | — | — | |
| 223 | 303 | 367 | 433 | 428 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| 273 | 0 | 1.320 | 990 | 660 | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 0 | — | — | — | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 273 | 0 | 1.320 | 990 | 660 | |
| 1.201 | 1.539 | 256 | 430 | 0 | |
| 273 | 273 | 330 | 330 | 330 | |
| 462 | 789 | 617 | 418 | 0 | |
| 33 | 0 | — | — | 114 | |
| 255 | 188 | 384 | 149 | 203 | |
| 1.253 | 612 | — | — | — | |
| 3.477 | 3.462 | 2.073 | 1.704 | 1.074 | |
| 3.750 | 3.462 | 3.393 | 2.694 | 1.734 | |
| ANDET | |||||
| 4 | 5 | 4 | 4 | 4 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (3.742) og "Passiver i alt" (1.734) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 3.742 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.