Virksomheder › Jysk Industri & Skadeservice ApS
Jysk Industri & Skadeservice ApS
CVR 39904772Fabriksvej 38, 7600 Struer
I DRIFTAPSAnden rengøringStruer
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Jysk Industri & Skadeservice ApS
Fabriksvej 38, 7600 Struer
Nøgletallene er fra perioden 2025-12 (01.01.2025 – 31.12.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 | 2025-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
| — | — | — | — | — | |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 906 | 961 | 1.549 | 3.633 | 3.228 | |
| -725 | -851 | -1.518 | -2.350 | -1.702 | |
| -9 | -17 | -17 | -17 | -17 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 172 | 93 | 14 | 1.267 | 1.510 | |
| 2 | 2 | 14 | 24 | 14 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 166 | 89 | 28 | 1.291 | 1.481 | |
| -37 | -20 | -8 | -323 | -336 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 130 | 69 | 19 | 968 | 1.145 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| — | — | — | — | — | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
| — | — | — | — | — | |
| 75 | 58 | 41 | 24 | 7 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 75 | 58 | 41 | 24 | 7 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 75 | 58 | 41 | 24 | 7 | |
| — | — | — | — | — | |
| 192 | 340 | 1.057 | 231 | 1.610 | |
| — | — | — | — | — | |
| 53 | 0 | — | — | — | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 1.238 | 765 | 1.182 | 1.795 | 1.992 | |
| 1.485 | 1.111 | 2.244 | 2.026 | 3.601 | |
| 1.560 | 1.169 | 2.286 | 2.050 | 3.609 | |
| 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | |
| 199 | 268 | 288 | 256 | 1.401 | |
| — | — | — | 1.000 | 0 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 249 | 318 | 338 | 1.306 | 1.451 | |
| — | — | — | 1 | 0 | |
| 3 | 4 | 3 | 0 | 2 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
| — | — | — | 1 | 871 | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
| 34 | 15 | 1 | 314 | 334 | |
| 1.240 | 650 | 1.332 | 240 | 529 | |
| 34 | 181 | — | — | — | |
| 1.308 | 847 | 1.945 | 745 | 2.156 | |
| 1.308 | 847 | 1.945 | 745 | 2.156 | |
| ANDET | |||||
| 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (3.609) og "Passiver i alt" (2.156) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.