Virksomheder › Stemmild ApS
Stemmild ApS
CVR 40894888Ulvehøjvej 2, 6650 Brørup
I DRIFTAPSProduktion af slagtesvinVejen
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Stemmild ApS
Ulvehøjvej 2, 6650 Brørup
Nøgletallene er fra perioden 2024-12 (01.01.2024 – 31.12.2024).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2020-12 | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 29.10.2019 | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 |
Sluttdato | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 1.366 | 6.587 | — | — | — | |
| -294 | -440 | -1.335 | -1.227 | -1.101 | |
| — | -45 | -90 | -90 | -67 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 1.072 | 6.102 | 2.456 | 2.898 | 2.963 | |
| 5 | 18 | 8 | 51 | 87 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 1.002 | 6.026 | 2.326 | 2.636 | 2.549 | |
| -220 | -1.327 | -522 | -580 | -584 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 782 | 4.700 | 1.804 | 2.056 | 1.964 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| — | — | 0 | 0 | 0 | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| — | — | 0 | 0 | 0 | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| — | 315 | 0 | 0 | 0 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| — | 315 | 225 | 135 | 67 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 33 | 381 | 692 | 850 | 871 | |
| 976 | 3.649 | 3.234 | 3.404 | 4.937 | |
| 752 | 0 | 2.564 | 3.192 | 5.301 | |
| — | — | — | — | — | |
| 1.214 | 4.157 | 2.105 | 53 | 73 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 124 | 304 | 169 | 208 | 138 | |
| 3.064 | 8.110 | 8.073 | 6.857 | 10.450 | |
| 3.098 | 8.492 | 8.765 | 7.707 | 11.321 | |
| 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | |
| 32 | 31 | 35 | 91 | 155 | |
| 750 | 4.700 | 1.800 | 2.000 | 1.900 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 822 | 4.771 | 1.875 | 2.131 | 2.095 | |
| — | — | — | 0 | 0 | |
| — | 10 | 473 | 509 | 815 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| — | — | 0 | 0 | 0 | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| — | — | 0 | 0 | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| — | — | 0 | 0 | 0 | |
| 42 | 707 | 872 | 2.317 | 4.487 | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| 220 | 1.317 | — | — | — | |
| 236 | 200 | 3.643 | 132 | 828 | |
| 1.266 | 1.234 | 1.902 | 2.074 | — | |
| 2.276 | 3.711 | 6.417 | 5.067 | 8.410 | |
| 2.276 | 3.711 | 6.417 | 5.067 | 8.410 | |
| ANDET | |||||
| 1 | 1 | 3 | 2 | 3 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (11.321) og "Passiver i alt" (8.410) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 11.321 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.