Virksomheder › SENGELØSE REVISION ApS
SENGELØSE REVISION ApS
CVR 83027312Dampfærgevej 24, A, 2100 København Ø
I DRIFTAPSBogføring og revision; skatterådgivningKøbenhavn
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › SENGELØSE REVISION ApS
Dampfærgevej 24, A, 2100 København Ø
Nøgletallene er fra perioden 2026-06 (01.07.2025 – 30.06.2026).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2022-06 | 2023-06 | 2024-06 | 2025-06 | 2026-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.07.2021 | 01.07.2022 | 01.07.2023 | 01.07.2024 | 01.07.2025 |
Sluttdato | 30.06.2022 | 30.06.2023 | 30.06.2024 | 30.06.2025 | 30.06.2026 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 69 | 2 | 71 | 40 | 13 | |
| -87 | -14 | -18 | -36 | -34 | |
| 0 | — | 0 | 0 | — | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| -61 | -12 | 53 | 4 | -21 | |
| 3 | 197 | 38 | 260 | 296 | |
| -299 | -29 | -79 | — | — | |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| -357 | 155 | 12 | 27 | 166 | |
| -1 | -0 | -1 | -1 | -9 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| -358 | 156 | 11 | 27 | 157 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Immaterielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Varebeholdninger | — | — | — | — | — |
| — | — | 2 | 2 | — | |
Tilgodehavender hos nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 3 | 12 | 20 | 96 | 82 | |
| 809 | 1.131 | 1.202 | 1.247 | 1.462 | |
| 809 | 1.131 | 1.202 | 1.247 | 1.462 | |
| 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | |
| -250 | -94 | -83 | -115 | 42 | |
Udbytte | — | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| -50 | 106 | 117 | 85 | 242 | |
Udskudt skat | — | — | — | — | — |
Hensættelser i alt | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld i alt | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | 9 | |
| 0 | — | — | — | — | |
| 10 | 11 | — | — | — | |
| 859 | 1.026 | 1.085 | 1.162 | 1.220 | |
| 859 | 1.026 | 1.085 | 1.162 | 1.220 | |
| ANDET | |||||
| 1 | 1 | — | — | — | |
Regnskabsklasse | — | — | — | Regnskabsklasse B, mikrovirksomhed | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (1.462) og "Passiver i alt" (1.220) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.