Virksomheder › SHAMAL A/S
SHAMAL A/S
CVR 15458534Cathrinebergvej 3, A, 2630 Taastrup
I DRIFTA/SUdlejning af erhvervsejendommeHøje-Taastrup
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › SHAMAL A/S
Cathrinebergvej 3, A, 2630 Taastrup
Nøgletallene er fra perioden 2025-09 (01.10.2024 – 30.09.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-09 | 2022-09 | 2023-09 | 2024-09 | 2025-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.10.2020 | 01.10.2021 | 01.10.2022 | 01.10.2023 | 01.10.2024 |
Sluttdato | 30.09.2021 | 30.09.2022 | 30.09.2023 | 30.09.2024 | 30.09.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 3.895 | 11.240 | 427 | 1.262 | 1.060 | |
Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| -373 | -373 | -373 | -373 | -373 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 3.522 | 2.132 | 55 | 890 | 688 | |
| — | — | 41 | 34 | 13 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 3.473 | 2.132 | 302 | 1.126 | 835 | |
| — | — | -70 | -248 | -184 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 2.709 | 1.665 | 232 | 879 | 652 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Immaterielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 10.953 | 3.353 | 2.980 | 2.608 | 2.235 | |
Andre anlæg og driftsmidler | — | — | — | — | — |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 10.953 | 3.353 | 2.980 | 2.608 | 2.235 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 10.953 | 3.353 | 2.980 | 2.608 | 2.235 | |
Varebeholdninger | — | — | — | — | — |
| 597 | 0 | 127 | 0 | 2 | |
| 1.282 | 1.763 | 6.817 | 8.142 | 8.435 | |
| — | 243 | 124 | 57 | 23 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 2.849 | 6.329 | 888 | 1.528 | 1.154 | |
| 4.886 | 8.428 | 8.020 | 9.747 | 9.614 | |
| 15.838 | 11.781 | 11.000 | 12.354 | 11.849 | |
| 3.000 | 3.000 | 3.000 | 3.000 | 3.000 | |
| 2.516 | 4.181 | 412 | 291 | 343 | |
| 3.000 | 0 | 4.000 | 1.000 | 600 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 8.516 | 7.181 | 7.412 | 4.291 | 3.943 | |
Udskudt skat | — | — | — | — | — |
| 1.679 | 1.149 | 1.172 | 1.191 | 1.210 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 3.616 | 952 | 1.000 | 1.294 | 1.330 | |
| 0 | 123 | 0 | 4.839 | 4.492 | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
| 917 | 1.249 | 1.150 | 510 | 481 | |
| 534 | 130 | — | — | — | |
| 2.027 | 2.498 | 1.415 | 5.578 | 5.367 | |
| 5.643 | 3.451 | 2.416 | 6.872 | 6.697 | |
| ANDET | |||||
| — | — | — | 0 | 0 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | Regnskabsklasse B |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (11.849) og "Passiver i alt" (6.697) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 11.849 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.