Virksomheder › SEMLER HOLDING A/S
SEMLER HOLDING A/S
CVR 16949175Park Allé 355, 2605 Brøndby
Telefon 43288200
OPLØSTEFTERSPALTNINGA/SIkke-finansielle holdingselskaberBrøndby
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › SEMLER HOLDING A/S
Park Allé 355, 2605 Brøndby
Telefon 43288200
Nøgletallene er fra perioden 2020-12 (01.01.2020 – 31.12.2020).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2016-12 | 2017-12 | 2018-12 | 2019-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2016 | 01.01.2017 | 01.01.2018 | 01.01.2019 | 01.01.2020 |
Sluttdato | 31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2018 | 31.12.2019 | 31.12.2020 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
| 0 | 12.809.000 | 0 | 0 | 0 | |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — |
| -977.018 | -1.079.800 | -1.099.300 | -1.202.900 | -1.259.100 | |
| -136.103 | -193.900 | -267.000 | -304.700 | -254.900 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| -200 | -200 | -200 | -600 | -1.100 | |
| 1.028 | 900 | 900 | 7.900 | 18.000 | |
| -385 | — | — | — | — | |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 404.828 | 335.000 | 341.800 | 425.800 | 440.000 | |
| -107 | -100 | -100 | -1.600 | -3.700 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 404.721 | 334.900 | 341.700 | 424.200 | 436.300 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| 19.159 | 16.100 | 13.700 | 18.000 | 12.200 | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 75.957 | 90.900 | 116.400 | 165.500 | 175.100 | |
| 1.026.879 | 1.105.800 | 1.117.700 | 909.000 | 925.000 | |
| 609.929 | 706.800 | 929.000 | 954.300 | 989.300 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 1.718.806 | 1.841.800 | 2.061.700 | 1.879.400 | 1.930.500 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 1.673.719 | 1.836.000 | 2.037.300 | 1.209.500 | 1.456.900 | |
Varebeholdninger | — | — | — | — | — |
| 497.225 | 569.100 | 492.500 | 654.300 | 560.100 | |
| 34.215 | 3.600 | 4.300 | 9.800 | 494.600 | |
| 16 | 427.500 | 200 | 0 | 100 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 635 | 700 | 100 | 1.100.200 | 716.200 | |
| 34.899 | 4.400 | 4.700 | 1.110.300 | 1.210.900 | |
| 1.708.618 | 1.840.400 | 2.042.000 | 2.319.800 | 2.667.800 | |
| 19.500 | 19.500 | 19.500 | 19.500 | 19.500 | |
| 578.319 | 578.600 | 579.000 | 1.684.600 | 1.782.300 | |
| 175.000 | 140.000 | 140.000 | 175.000 | 190.000 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 1.677.784 | 1.840.300 | 2.041.900 | 2.319.800 | 2.667.800 | |
| 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| 100.834 | 105.400 | 139.200 | 137.200 | 153.300 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| — | — | 647.300 | 546.000 | — | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 530.847 | — | — | — | 498.900 | |
| 23.314 | 0 | — | — | — | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| — | — | 1.392.100 | 1.293.700 | — | |
| 7.439 | 0 | 0 | — | 22.100 | |
| 81 | 100 | 100 | 0 | 707.400 | |
| 864.100 | 785.400 | 924.400 | 998.800 | 1.163.300 | |
| 30.834 | 100 | 100 | 0 | 2.387.800 | |
| 30.834 | 100 | 100 | 0 | 2.886.700 | |
| ANDET | |||||
| 2.136 | 2 | 2.243 | 2.353 | 2.401 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | Regnskabsklasse C, stor virksomhed |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (2.667.800) og "Passiver i alt" (2.886.700) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 5.707.800 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.