Virksomheder › H. VEDEL A/S
H. VEDEL A/S
CVR 18705206Tysklandsvej 2, 7100 Vejle
OPLØSTEFTERFUSIONA/STømrer- og bygningssnedkeraktiviteterVejle
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › H. VEDEL A/S
Tysklandsvej 2, 7100 Vejle
Nøgletallene er fra perioden 2024-12 (01.01.2024 – 31.12.2024).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2020-12 | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2020 | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 |
Sluttdato | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 11.461 | 11.844 | 10.756 | 7.073 | 8.604 | |
| -8.721 | -9.445 | -10.478 | -7.458 | -7.880 | |
| -246 | -235 | -263 | -327 | -231 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 2.493 | 2.165 | 15 | -712 | 493 | |
| 121 | 218 | 115 | 92 | 26 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 2.526 | 2.301 | 93 | -638 | 503 | |
| -521 | -512 | -21 | -140 | -112 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 2.006 | 1.789 | 72 | -498 | 391 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Immaterielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 2.104 | 2.096 | 3.074 | 3.028 | 2.981 | |
| 7 | 3 | 79 | 73 | 353 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 2.660 | 2.425 | 3.682 | 3.566 | 3.335 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 2.660 | 2.425 | 3.682 | 3.566 | 3.335 | |
| 145 | 166 | 181 | 184 | 160 | |
| 7.775 | 4.279 | 3.256 | 3.067 | 3.963 | |
| — | — | 1.386 | 0 | 2 | |
| 65 | 56 | 159 | 214 | 219 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 2.119 | 705 | 1.064 | 596 | 0 | |
| 10.485 | 5.787 | 8.709 | 5.420 | 5.418 | |
| 13.145 | 8.212 | 12.391 | 8.986 | 8.753 | |
| 500 | 500 | 510 | 510 | 510 | |
| 1.506 | 1.500 | 1.687 | 4.689 | 5.080 | |
| 2.000 | 1.795 | 0 | — | — | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 4.006 | 3.795 | 2.197 | 5.199 | 5.590 | |
Udskudt skat | — | — | — | — | — |
| 364 | 399 | 449 | 471 | 635 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 0 | — | — | — | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 0 | — | — | — | — | |
| 14 | 533 | 5.291 | 64 | 15 | |
| — | — | — | — | — | |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
| 3.931 | 1.805 | 2.734 | 2.228 | 1.104 | |
| 4.091 | 1.605 | 1.541 | 1.023 | — | |
| 8.775 | 4.018 | 9.745 | 3.315 | 2.528 | |
| 8.775 | 4.018 | 9.745 | 3.315 | 2.528 | |
| ANDET | |||||
| 19 | 19 | 21 | 14 | 16 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (8.753) og "Passiver i alt" (2.528) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.