Virksomheder › JENS'S MALERFORRETNING ApS
JENS'S MALERFORRETNING ApS
CVR 20063548Atersuit 4, 3952 Ilulissat
I DRIFTAPSMaleraktiviteterAVANNAATA
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › JENS'S MALERFORRETNING ApS
Atersuit 4, 3952 Ilulissat
Nøgletallene er fra perioden 2025-12 (01.01.2025 – 31.12.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 | 2025-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 3.687 | 5.462 | 4.069 | 4.644 | 5.039 | |
| -2.993 | -3.623 | -3.638 | -3.445 | -3.646 | |
| -350 | -320 | -397 | -395 | -353 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 344 | 1.519 | 34 | 754 | 1.040 | |
| — | 0 | 13 | 0 | 1 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 168 | 1.216 | -457 | 187 | 537 | |
| -45 | -304 | -113 | -47 | -135 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 124 | 912 | -344 | 140 | 402 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | 0 | |
| 7.304 | 10.587 | 10.368 | 9.954 | 9.780 | |
| 1.003 | 813 | 736 | 691 | 587 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 8.399 | 11.400 | 11.104 | 10.645 | 10.367 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 8.399 | 11.400 | 11.104 | 10.645 | 10.367 | |
| 452 | 509 | 583 | 688 | 631 | |
| 2.237 | 868 | 2.037 | 1.774 | 2.497 | |
Tilgodehavender hos nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| — | — | 2 | 0 | — | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 94 | 482 | 0 | 1.025 | 575 | |
| 2.783 | 1.859 | 2.631 | 3.487 | 3.702 | |
| 11.182 | 13.259 | 13.735 | 14.133 | 14.069 | |
| 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | |
| 4.303 | 3.959 | 4.100 | 4.811 | 5.213 | |
Udbytte | — | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 4.503 | 4.159 | 4.300 | 5.011 | 5.413 | |
| — | — | — | — | — | |
| 339 | 226 | 273 | 511 | 589 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| 1.274 | 6.226 | 6.215 | 5.684 | — | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 0 | — | — | — | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 1.274 | 7.280 | 7.027 | 6.467 | 5.931 | |
Kortfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | 57 | |
| 245 | 150 | 756 | 816 | 814 | |
| 694 | 823 | 948 | 880 | — | |
| 5.065 | 1.593 | 2.136 | 2.143 | 2.136 | |
| 6.339 | 8.873 | 9.162 | 8.610 | 8.067 | |
| ANDET | |||||
| 9 | 9 | 9 | 7 | 8 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (14.069) og "Passiver i alt" (8.067) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 14.069 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.