Virksomheder › ZAHLE & CO. A/S
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › ZAHLE & CO. A/S
Nøgletallene er fra perioden 2023-12 (01.01.2023 – 31.12.2023).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2019-12 | 2020-12 | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2019 | 01.01.2020 | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 |
Sluttdato | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 8.545 | 9.087 | 9.329 | 10.059 | 10.132 | |
| -5.315 | -5.323 | -5.716 | -5.610 | -5.651 | |
| -404 | -385 | -310 | -168 | -125 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 2.826 | 3.379 | 3.303 | 4.280 | 4.356 | |
| 169 | 1.184 | 64 | 72 | 56 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 2.989 | 4.535 | 3.343 | 4.331 | 4.407 | |
| -659 | -999 | -737 | -955 | -977 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 2.331 | 3.537 | 2.606 | 3.376 | 3.430 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Immaterielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 814 | 667 | 357 | 188 | 63 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 814 | 667 | 357 | 188 | 63 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 982 | 834 | 524 | 442 | 317 | |
| 48 | 44 | 41 | 38 | 40 | |
| 3.187 | 3.317 | 2.853 | 2.768 | 2.731 | |
Tilgodehavender hos nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| — | — | 31 | 30 | 8 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 4.668 | 7.719 | 3.175 | 4.371 | 5.468 | |
| 9.733 | 13.410 | 6.461 | 7.505 | 8.521 | |
| 10.716 | 14.244 | 6.986 | 7.947 | 8.838 | |
| 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | |
| 5.337 | 874 | 980 | 1.856 | 386 | |
| 2.000 | 8.000 | 2.500 | 2.500 | 4.900 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 7.837 | 9.374 | 3.980 | 4.856 | 5.786 | |
| 52 | 75 | 96 | 101 | 92 | |
Hensættelser i alt | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 86 | 257 | 220 | 0 | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 86 | 257 | 220 | 0 | — | |
| 292 | 681 | 131 | 136 | 0 | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| 684 | 1.022 | 758 | 960 | 969 | |
| 238 | 278 | 338 | 356 | 421 | |
| 1.579 | 2.461 | 1.559 | 1.220 | — | |
| 2.793 | 4.613 | 2.786 | 3.091 | 3.052 | |
| 2.878 | 4.870 | 3.006 | 3.091 | 3.052 | |
| ANDET | |||||
| 14 | 14 | 15 | 13 | 12 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | Regnskabsklasse B |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (8.838) og "Passiver i alt" (3.052) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.