Virksomheder › Masentia Group A/S
Masentia Group A/S
CVR 25317661Hvidkærvej 41, 5250 Odense SV
Telefon 63171711
I DRIFTA/SIkke-finansielle holdingselskaberOdense
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Masentia Group A/S
Hvidkærvej 41, 5250 Odense SV
Telefon 63171711
Nøgletallene er fra perioden 2025-12 (01.01.2025 – 31.12.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 | 2025-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 84.556 | -68 | -110 | -135 | -116 | |
| — | -193 | -228 | -347 | -346 | |
| — | -3.756 | -5.002 | -4.373 | -5.415 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| -146 | -261 | -338 | -482 | -462 | |
| 139 | 211 | 347 | 240 | 257 | |
| -375 | -405 | -711 | -738 | -606 | |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 17.284 | 18.707 | 9.925 | 4.867 | 1.552 | |
| -84 | -102 | -154 | -215 | -178 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 17.368 | 18.809 | 10.079 | 5.082 | 1.730 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| 7.072 | 5.579 | 4.086 | 2.593 | 1.100 | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 9.588 | 8.942 | 6.987 | 6.345 | 6.734 | |
| 25.949 | 25.596 | 30.841 | 29.853 | 28.840 | |
| 97 | 97 | 97 | 97 | 97 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 97 | 97 | 97 | 97 | 97 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 66.752 | 73.309 | 62.578 | 52.924 | 51.004 | |
| 41.122 | 45.046 | 33.916 | 31.636 | 48.989 | |
| 70.947 | 57.530 | 48.796 | 51.768 | 44.524 | |
| 827 | 10.051 | 10.414 | 4.871 | 11.136 | |
| 9.604 | 2.013 | 2.898 | 1.133 | 260 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 67 | 68 | 33 | 30 | 28 | |
| 978 | 10.219 | 10.601 | 5.116 | 11.342 | |
| 67.730 | 83.528 | 73.179 | 58.040 | 62.346 | |
| 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | |
| 22.060 | 25.276 | 12.715 | 22.256 | 21.571 | |
| 15.000 | 15.000 | 15.000 | 5.000 | 5.000 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 55.218 | 58.428 | 53.553 | 43.251 | 40.507 | |
Udskudt skat | — | — | — | — | — |
| 5.915 | 6.007 | 6.306 | 5.965 | 4.983 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 20.816 | 17.925 | 24.556 | 23.594 | 22.564 | |
| 12.471 | 25.060 | 16.786 | 10.897 | 13.572 | |
| 1.020 | 829 | 820 | 949 | 1.037 | |
| 185 | 315 | 2.801 | 3.851 | 8.228 | |
| 4.290 | 5.220 | 3.056 | 1.934 | 2.154 | |
| 49.393 | 66.655 | 31.492 | 28.072 | 35.496 | |
| — | — | — | — | — | |
| 12.512 | 25.100 | 19.626 | 14.789 | 21.839 | |
| 12.512 | 25.100 | 19.626 | 14.789 | 21.839 | |
| ANDET | |||||
| 70 | 75 | 0 | 0 | 0 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | Regnskabsklasse C, mellemstor virksomhed |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (62.346) og "Passiver i alt" (21.839) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 89.893 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.