Virksomheder › itm8 | Mentor IT A/S
itm8 | Mentor IT A/S
CVR 25576861Lindevej 8, 6710 Esbjerg V
OPLØSTEFTERFUSIONA/SDatabehandling, webhosting og lignende serviceydelserEsbjerg
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › itm8 | Mentor IT A/S
Lindevej 8, 6710 Esbjerg V
Nøgletallene er fra perioden 2023-12 (01.01.2023 – 31.12.2023).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2019-12 | 2020-12 | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.06.2019 | 01.01.2020 | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 |
Sluttdato | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 14.277 | 47.587 | 57.128 | 65.714 | 102.679 | |
| -7.338 | -26.593 | -31.707 | -41.219 | -70.939 | |
| -2.130 | -5.065 | -6.106 | -5.905 | -7.692 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 3.463 | 15.929 | 19.312 | 18.523 | 24.042 | |
| 15 | 251 | 165 | 170 | 1.217 | |
| — | — | — | — | — | |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 3.446 | 15.873 | 18.795 | 18.074 | 24.608 | |
| -731 | -3.829 | -4.536 | -4.048 | -5.486 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 2.715 | 12.044 | 14.258 | 14.026 | 19.122 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| — | 2.273 | 1.110 | 678 | 1.339 | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 562 | 3.035 | 2.878 | 3.644 | 6.508 | |
| — | — | — | — | — | |
| 6.575 | 9.576 | 11.536 | 11.514 | 15.013 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 7.964 | 10.607 | 12.334 | 12.099 | 15.517 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 8.687 | 13.752 | 15.322 | 15.853 | 22.184 | |
| 344 | 1.591 | 483 | 1.799 | 693 | |
| 4.801 | 8.352 | 11.634 | 10.779 | 17.263 | |
| — | — | — | 278 | 31.913 | |
| 4 | 652 | 0 | — | 2.580 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 4.101 | 14.824 | 3.261 | 15.407 | 85 | |
| 10.172 | 26.703 | 17.496 | 31.918 | 59.941 | |
| 18.859 | 40.455 | 32.818 | 47.771 | 82.124 | |
| 500 | 501 | 501 | 501 | 501 | |
| 2.755 | 5.660 | 5.135 | 4.226 | 26.095 | |
| 2.800 | 8.000 | 6.000 | 14.000 | 0 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 6.493 | 14.756 | 13.015 | 21.040 | 29.513 | |
Udskudt skat | — | — | — | — | — |
| 283 | 213 | 322 | 693 | 723 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 414 | 2.673 | 0 | — | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 414 | 2.673 | 0 | — | 872 | |
| 625 | 874 | 532 | 4.755 | 10.367 | |
| — | — | — | — | — | |
| — | — | — | — | — | |
| 2.052 | 3.673 | 4.244 | 3.677 | 10.721 | |
| 1.373 | 5.496 | 6.102 | 8.545 | 13.877 | |
| 2.765 | 10.339 | 6.759 | 5.499 | 7.962 | |
| 11.669 | 22.814 | 19.481 | 26.038 | 51.016 | |
| 12.083 | 25.486 | 19.481 | 26.038 | 51.889 | |
| ANDET | |||||
| 24 | 48 | 57 | 76 | 128 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (82.124) og "Passiver i alt" (51.889) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 82.124 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.