Virksomheder › METZ A/S
METZ A/S
CVR 27171508Skelstedet 9, 2950 Vedbæk
I DRIFTA/SAndre reklameaktiviteterRudersdal
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › METZ A/S
Skelstedet 9, 2950 Vedbæk
Nøgletallene er fra perioden 2025-04 (01.05.2024 – 30.04.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-04 | 2022-04 | 2023-04 | 2024-04 | 2025-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.05.2020 | 01.05.2021 | 01.05.2022 | 01.05.2023 | 01.05.2024 |
Sluttdato | 30.04.2021 | 30.04.2022 | 30.04.2023 | 30.04.2024 | 30.04.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 54.689 | 51.490 | 80.012 | 71.341 | 74.659 | |
| -30.761 | -34.097 | -56.789 | -44.643 | -44.806 | |
| -481 | -926 | -915 | -1.168 | -699 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 23.448 | 16.466 | 22.308 | 25.530 | 27.123 | |
| 0 | — | 85 | 1.166 | 909 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 23.289 | 16.321 | 21.947 | 25.199 | 27.079 | |
| — | — | -4.833 | -5.441 | -5.884 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 18.165 | 12.728 | 17.114 | 19.758 | 21.195 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Immaterielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 1.280 | 2.776 | 2.086 | 2.219 | 1.977 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 1.280 | 2.776 | 2.086 | 2.219 | 1.977 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 2.779 | 4.275 | 3.585 | 4.678 | 4.767 | |
| 19.756 | 30.108 | 28.104 | 21.415 | 25.217 | |
| 26.645 | 36.247 | 37.257 | 37.769 | 34.809 | |
| 80 | 7.115 | 9.889 | 39.146 | 3.001 | |
| 23.510 | 30.097 | 27.333 | 28.319 | 30.242 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 5.585 | 9.049 | 23.304 | 29.509 | 20.772 | |
| — | — | — | 156.186 | 114.041 | |
| 78.372 | 116.981 | 129.499 | 160.864 | 118.808 | |
| 549 | 549 | 549 | 550 | 550 | |
| 14.451 | 14.451 | 17.693 | 18.897 | 23.404 | |
| 18.165 | 12.728 | 13.872 | 19.832 | 16.119 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 33.165 | 27.728 | 32.114 | 39.755 | 41.119 | |
Udskudt skat | — | — | — | — | — |
| 1.446 | 1.754 | 1.663 | 1.468 | 1.496 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 2.180 | 0 | — | — | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 7.814 | 3.285 | 4.923 | 5.636 | 5.856 | |
| 9.280 | 51.327 | 50.610 | 61.765 | 24.149 | |
| — | — | — | — | — | |
| 8 | 9 | 50 | 26 | 37 | |
| 1.860 | 5.634 | 3.285 | 4.027 | 5.636 | |
| 8.122 | 13.934 | 8.777 | 21.489 | 12.576 | |
| 4.915 | 2.250 | — | — | — | |
| 35.947 | 84.214 | 90.798 | 114.005 | 70.338 | |
| 43.761 | 87.500 | 95.722 | 119.641 | 76.194 | |
| ANDET | |||||
| 44 | 52 | 74 | 65 | 66 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | Regnskabsklasse C, mellemstor virksomhed |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (118.808) og "Passiver i alt" (76.194) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 118.808 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.