Virksomheder › LAMBÆK HOLDING ApS
LAMBÆK HOLDING ApS
CVR 27218687Malervej 4, 2630 Taastrup
Telefon 46323880
I DRIFTAPSUdførelse af gulvbelægninger og vægbeklædningHøje-Taastrup
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › LAMBÆK HOLDING ApS
Malervej 4, 2630 Taastrup
Telefon 46323880
Nøgletallene er fra perioden 2025-12 (01.01.2025 – 31.12.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 | 2025-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| -9 | -6 | -14 | -14 | -15 | |
| — | — | — | — | — | |
| — | — | — | -12 | -18 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| — | — | — | -26 | -34 | |
| 5 | 0 | 118 | 272 | 109 | |
| — | — | — | — | — | |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 2.232 | 4.489 | 2.039 | 1.682 | 3.259 | |
| -1 | -27 | -44 | -57 | -23 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 2.233 | 4.516 | 1.995 | 1.625 | 3.237 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Immaterielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| — | — | — | 1.876 | 1.857 | |
Andre anlæg og driftsmidler | — | — | — | — | — |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| — | — | — | 1.876 | 1.857 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 6.246 | 8.170 | 5.819 | 8.180 | 10.012 | |
Varebeholdninger | — | — | — | — | — |
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | — | — | — | — | — |
| 143 | 482 | 0 | 855 | 2.765 | |
| 750 | 700 | 710 | 430 | 0 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 18 | 2.468 | 1.766 | 2.100 | 2.486 | |
| 1.324 | 4.167 | 6.220 | 5.792 | 6.663 | |
| 7.570 | 12.337 | 12.039 | 13.972 | 16.675 | |
| 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | |
| 1.678 | 4.155 | 6.264 | 7.308 | 7.916 | |
| 114 | 0 | 122 | 135 | 0 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 7.125 | 11.526 | 11.521 | 13.024 | 15.126 | |
Udskudt skat | — | — | — | — | — |
Hensættelser i alt | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld i alt | — | — | — | — | — |
| — | — | 54 | 0 | 417 | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| 264 | 794 | 440 | 194 | 1.077 | |
| 3 | 3 | 10 | 10 | 10 | |
| 166 | 0 | — | — | — | |
| 446 | 811 | 518 | 948 | 1.549 | |
| 446 | 811 | 518 | 948 | 1.549 | |
| ANDET | |||||
| — | — | — | 0 | 0 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | Regnskabsklasse B |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (16.675) og "Passiver i alt" (1.549) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.