Virksomheder › EXCELLENT WINE A/S
EXCELLENT WINE A/S
CVR 27229794Hvillumsvej 9, 7400 Herning
Telefon 97125777
OPLØSTEFTERFUSIONA/SEngroshandel med vin og spiritusHerning
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › EXCELLENT WINE A/S
Hvillumsvej 9, 7400 Herning
Telefon 97125777
Nøgletallene er fra perioden 2024-06 (01.07.2023 – 30.06.2024).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2019-12 | 2020-12 | 2021-12 | 2023-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.10.2018 | 01.01.2020 | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.07.2023 |
Sluttdato | 31.12.2019 | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 30.06.2023 | 30.06.2024 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 6.523 | 3.232 | 3.551 | 7.885 | 22.761 | |
| -9.738 | -9.319 | -8.413 | -11.378 | -5.567 | |
| -1.167 | -754 | -594 | -2.125 | -1.203 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| -4.383 | -6.841 | -5.455 | -5.619 | 15.992 | |
| 8 | 83 | 13 | 3 | 89 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| -4.422 | -6.942 | -5.528 | -6.930 | 15.980 | |
| — | -488 | -43 | -1.616 | -1.604 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| -3.420 | -6.454 | -5.485 | -5.313 | 14.376 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| 2.217 | 1.847 | 1.478 | 0 | 0 | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 2.217 | 1.847 | 1.478 | 0 | 0 | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 277 | 183 | 167 | 764 | 0 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 1.818 | 1.543 | 1.511 | 1.943 | 0 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 4.438 | 5.119 | 4.717 | 3.330 | 42 | |
| 13.063 | 8.021 | 8.294 | 9.656 | 1 | |
| 9.024 | 2.990 | 2.267 | 2.619 | 3.653 | |
| — | 978 | 0 | — | 20.251 | |
| 30 | 96 | 0 | — | 146 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 45 | 51 | 16 | 2.313 | 360 | |
| 23.454 | 12.425 | 11.406 | 17.760 | 24.622 | |
| 27.892 | 17.544 | 16.123 | 21.090 | 24.663 | |
| 705 | 705 | 705 | 705 | 705 | |
| 14.375 | 7.921 | 5.436 | 5.592 | 19.968 | |
| 0 | — | — | — | — | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 15.080 | 8.626 | 6.141 | 6.297 | 20.673 | |
| — | — | — | 1.504 | 0 | |
| 488 | 0 | — | — | — | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | 100 | |
| — | — | 22 | 5.505 | 0 | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| 3.126 | — | — | — | — | |
| 0 | — | — | — | — | |
| 6.108 | 1.702 | 2.412 | 4.664 | 1.067 | |
| 3.090 | 3.073 | 4.571 | 4.625 | — | |
| 12.324 | 8.918 | 9.982 | 14.793 | 3.891 | |
| 12.324 | 8.918 | 9.982 | 14.793 | 3.991 | |
| ANDET | |||||
| 23 | 19 | 18 | 14 | 10 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (24.663) og "Passiver i alt" (3.991) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.