Virksomheder › ULTRAGLOZZ CO. ApS
ULTRAGLOZZ CO. ApS
CVR 28308221Ekenæsvej 1, 2850 Nærum
I DRIFTAPSFremstilling af sæbe, rengørings- og rensemidler samt poleremidlerRudersdal
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › ULTRAGLOZZ CO. ApS
Ekenæsvej 1, 2850 Nærum
Nøgletallene er fra perioden 2025-12 (01.01.2025 – 31.12.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 | 2025-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | 990 | |
| 0 | -81 | -1 | 0 | -537 | |
| -28 | 0 | — | — | — | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | 453 | |
| 1.519 | 0 | 1 | 34 | 571 | |
| -250 | -9.426 | -887 | -2.281 | — | |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 2.755 | -7.721 | 540 | -1.113 | 935 | |
| — | — | -119 | -245 | -88 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 2.137 | -6.026 | 421 | -868 | 847 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 12.135 | 3.310 | 3.603 | 1.434 | — | |
| 739 | 715 | 556 | 421 | 644 | |
| 497 | 189 | 123 | 178 | 221 | |
| — | — | — | — | 1.189 | |
| 702 | 1.275 | 1.169 | 1.197 | 15 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 2.854 | 1.913 | 914 | 2.116 | 2.886 | |
| 4.824 | 5.817 | 4.369 | 5.764 | 8.632 | |
| 16.959 | 9.127 | 7.972 | 7.198 | 8.632 | |
| 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | |
| 10.483 | 4.457 | 4.878 | 4.010 | 4.857 | |
Udbytte | — | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 10.608 | 4.582 | 5.003 | 4.135 | 4.982 | |
| 31 | 1.725 | 1.607 | 1.851 | 1.764 | |
| 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld i alt | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| 1.545 | 183 | 0 | 0 | 0 | |
| 449 | 0 | — | — | — | |
| 74 | 20 | 21 | 27 | 44 | |
| 109 | 108 | — | — | — | |
| 6.351 | 4.544 | 2.969 | 3.063 | 3.649 | |
| 6.351 | 4.544 | 2.969 | 3.063 | 3.649 | |
| ANDET | |||||
| 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | Regnskabsklasse B |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (8.632) og "Passiver i alt" (3.649) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.