Virksomheder › INDUSTRIVÆNGET 1 ApS
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › INDUSTRIVÆNGET 1 ApS
Nøgletallene er fra perioden 2025-12 (01.01.2025 – 31.12.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 | 2025-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 227 | 234 | 241 | 300 | 301 | |
Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| -34 | -34 | -34 | -49 | -49 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 193 | 200 | 207 | 251 | 253 | |
| — | — | — | — | 7 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 153 | 154 | 157 | 172 | 158 | |
| -39 | -34 | -31 | -38 | -42 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 114 | 120 | 125 | 134 | 116 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Immaterielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 2.195 | 2.161 | 2.720 | 2.836 | 2.787 | |
Andre anlæg og driftsmidler | — | — | — | — | — |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 2.195 | 2.161 | 2.720 | 2.836 | 2.787 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 2.195 | 2.201 | 2.786 | 2.903 | 2.821 | |
Varebeholdninger | — | — | — | — | — |
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | — | — | — | — | — |
| — | — | — | 0 | 6 | |
| — | — | — | — | 162 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
Likvide midler | — | — | — | — | — |
| 0 | — | — | 5 | 167 | |
| 2.195 | 2.201 | 2.786 | 2.908 | 2.989 | |
| 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | |
| -63 | 57 | 157 | 292 | 433 | |
Udbytte | — | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 62 | 182 | 307 | 442 | 558 | |
| 0 | — | — | — | — | |
| 1 | 13 | 26 | 40 | 54 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 1.324 | 1.230 | 1.882 | 1.865 | 1.794 | |
| 9 | 30 | 51 | 61 | 0 | |
| 94 | 94 | 214 | 218 | 220 | |
| 217 | 239 | 230 | 174 | 266 | |
| — | — | 19 | 29 | 28 | |
Varekreditorer | — | — | — | — | — |
| 90 | 32 | — | — | — | |
| 808 | 776 | 571 | 561 | 583 | |
| 2.132 | 2.006 | 2.453 | 2.427 | 2.377 | |
| ANDET | |||||
| — | — | 0 | 0 | 0 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (2.989) og "Passiver i alt" (2.377) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 2.989 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.