Virksomheder › Mørk Consulting ApS
Mørk Consulting ApS
CVR 31091160Bakkevej 59, 2830 Virum
I DRIFTAPSIkke-finansielle holdingselskaberLyngby-Taarbæk
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Mørk Consulting ApS
Bakkevej 59, 2830 Virum
Nøgletallene er fra perioden 2025-12 (01.01.2025 – 31.12.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 | 2025-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
| 0 | — | — | — | — | |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| — | -401 | -281 | -370 | -8 | |
| — | — | — | 0 | 0 | |
| -59 | -234 | -241 | -239 | -243 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| -365 | -635 | -521 | -609 | -251 | |
| 4.301 | 2.689 | 4.745 | 5.283 | 2.618 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 74.347 | -10.581 | 2.317 | 3.038 | -10.019 | |
| -738 | -1.638 | -929 | -1.026 | -294 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 73.609 | -8.943 | 1.388 | 2.012 | -10.313 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| — | — | — | — | — | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 1.112 | 878 | 680 | 441 | 198 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 1.112 | 878 | 680 | 441 | 198 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 21.715 | 19.079 | 17.672 | 14.877 | 6.278 | |
Varebeholdninger | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | 50 | |
| 0 | — | 47 | 30 | 0 | |
| 1.488 | 0 | — | 0 | — | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 3.307 | 341 | 509 | 790 | 12.681 | |
| 69.853 | 52.109 | 49.906 | 53.990 | 52.184 | |
| 91.568 | 71.188 | 67.578 | 68.867 | 58.462 | |
| 3.250 | 3.250 | 3.250 | 3.250 | 3.250 | |
| 82.767 | 62.824 | 63.212 | 65.224 | 54.276 | |
| 4.000 | 5.000 | 1.000 | 0 | 500 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 90.017 | 71.074 | 67.462 | 68.474 | 58.026 | |
| — | 1.587 | 658 | 0 | 21 | |
| 51 | 0 | — | 10 | 0 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
| 119 | 88 | 0 | 0 | — | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
| 1.356 | 0 | 91 | — | — | |
| — | — | — | — | — | |
| 25 | 27 | — | — | — | |
| 1.500 | 115 | 116 | 383 | 436 | |
| 1.500 | 115 | 116 | 383 | 436 | |
| ANDET | |||||
| — | — | — | 2 | 2 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | Regnskabsklasse B |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (58.462) og "Passiver i alt" (436) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.