Virksomheder › KRONJYLLANDS MALERFIRMA A/S
KRONJYLLANDS MALERFIRMA A/S
CVR 34698589Virkevangen 11, 8960 Randers SØ
I DRIFTA/SMaleraktiviteterRanders
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › KRONJYLLANDS MALERFIRMA A/S
Virkevangen 11, 8960 Randers SØ
Nøgletallene er fra perioden 2025-09 (01.10.2024 – 30.09.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-09 | 2022-09 | 2023-09 | 2024-09 | 2025-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.10.2020 | 01.10.2021 | 01.10.2022 | 01.10.2023 | 01.10.2024 |
Sluttdato | 30.09.2021 | 30.09.2022 | 30.09.2023 | 30.09.2024 | 30.09.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 8.136 | 7.598 | 6.449 | 6.355 | 8.180 | |
| -7.049 | -7.055 | -5.872 | -5.591 | -6.364 | |
| -227 | -274 | -304 | -236 | -257 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 860 | 254 | 272 | 461 | 1.560 | |
| 3 | 3 | 4 | 5 | 85 | |
| — | — | — | — | — | |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 781 | 168 | 169 | 414 | 1.523 | |
| -174 | -40 | -38 | -94 | -341 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 607 | 128 | 131 | 320 | 1.182 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| — | — | — | — | — | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 1.635 | 1.390 | 1.071 | 831 | 620 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 1.635 | 1.390 | 1.071 | 843 | 628 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 1.660 | 1.405 | 1.076 | 843 | 628 | |
| 216 | 331 | 427 | 468 | 400 | |
| 2.648 | 2.085 | 1.517 | 2.615 | 4.242 | |
| — | — | — | — | 1.442 | |
| 376 | 207 | 185 | 144 | 92 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 222 | 350 | 472 | 165 | 20 | |
| 4.577 | 3.838 | 3.942 | 4.639 | 7.505 | |
| 6.238 | 5.243 | 5.019 | 5.482 | 8.132 | |
| 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | |
| 373 | 501 | 632 | 652 | 1.334 | |
| 500 | 0 | — | 300 | 500 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 1.373 | 1.001 | 1.132 | 1.452 | 2.334 | |
| — | — | — | — | — | |
| 123 | 98 | 89 | 92 | 56 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 608 | 621 | — | — | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 1.583 | 1.330 | 1.078 | 986 | 1.158 | |
| 720 | 828 | 811 | 577 | 903 | |
| 234 | 190 | 265 | — | — | |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
| 475 | 368 | 624 | 1.161 | 1.805 | |
| 1.542 | 1.309 | — | — | — | |
| 3.159 | 2.814 | 2.720 | 2.952 | 4.585 | |
| 4.741 | 4.144 | 3.798 | 3.938 | 5.742 | |
| ANDET | |||||
| 20 | 19 | 16 | 14 | 15 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (8.132) og "Passiver i alt" (5.742) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 8.132 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.