Virksomheder › TOPCAP ELLEGAARD ApS
TOPCAP ELLEGAARD ApS
CVR 35041923Storstrømsvej 55, 6715 Esbjerg N
OPLØSTEFTERFUSIONAPSIkke-finansielle holdingselskaberEsbjerg
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › TOPCAP ELLEGAARD ApS
Storstrømsvej 55, 6715 Esbjerg N
Nøgletallene er fra perioden 2020-12 (01.01.2020 – 31.12.2020).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2016-12 | 2017-12 | 2018-12 | 2019-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2016 | 01.01.2017 | 01.01.2018 | 01.01.2019 | 01.01.2020 |
Sluttdato | 31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2018 | 31.12.2019 | 31.12.2020 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| -23 | -28 | -25 | -23 | -25 | |
| -22.371 | -25.121 | -27.965 | -29.479 | -23.827 | |
| -10.210 | -11.297 | -11.841 | -13.197 | -13.282 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| -23 | -28 | -25 | -23 | 16.841 | |
| 431 | 6 | 224 | 330 | 139 | |
| -123 | -180 | -62 | -126 | -146 | |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 7.319 | 6.620 | 4.655 | 1.950 | 8.589 | |
| — | — | — | — | -32 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 7.333 | 6.646 | 4.661 | 1.969 | 8.557 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| 126.889 | 118.208 | 109.527 | 100.846 | 92.165 | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 126.915 | 119.495 | 112.171 | 104.123 | 96.238 | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
Andre anlæg og driftsmidler | — | — | — | — | — |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 9.244 | 9.729 | 12.939 | 13.052 | 10.939 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 74.217 | 80.892 | 85.624 | 87.859 | 96.392 | |
| 21.748 | 20.251 | 27.268 | 34.287 | 33.304 | |
| 14.957 | 17.331 | 17.562 | 16.097 | 18.653 | |
| — | — | 1.363 | 392 | 2.734 | |
| 1.162 | 1.994 | 2.399 | 3.474 | 3.829 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | |
| 4.717 | 4.528 | 5.313 | 3.623 | 8.275 | |
| 78.934 | 85.420 | 90.937 | 91.482 | 104.667 | |
| 10.000 | 10.000 | 10.000 | 10.000 | 10.000 | |
| 63.840 | 70.334 | 74.984 | 77.089 | 83.922 | |
Udbytte | — | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 73.840 | 80.334 | 84.984 | 87.089 | 95.558 | |
Udskudt skat | — | — | — | — | — |
| 590 | 900 | 1.568 | 1.948 | 1.912 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| 64.154 | 48.900 | 32.600 | 24.429 | 7.974 | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 64.154 | 48.900 | 32.600 | 24.429 | 10.545 | |
| 2.178 | 2.650 | 3.059 | 3.429 | 3.784 | |
| 16.300 | 16.108 | 16.297 | 16.300 | 16.300 | |
| 2.235 | 2.508 | 11.722 | 10.026 | 3.857 | |
| 2.519 | 2.002 | 2.557 | 729 | 5.180 | |
| 6.398 | 12.112 | 13.516 | 15.226 | 16.221 | |
| 25 | 25 | 26 | 25 | — | |
| 5.094 | 5.086 | 5.953 | 4.393 | 9.109 | |
| 5.094 | 5.086 | 5.953 | 4.393 | 9.109 | |
| ANDET | |||||
| 45 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | Regnskabsklasse C, mellemstor virksomhed |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (104.667) og "Passiver i alt" (9.109) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 117.124 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.