Virksomheder › VP STÅL A/S
VP STÅL A/S
CVR 36456450Smedebakken 12, 8700 Horsens
I DRIFTA/SMaskinforarbejdning af metalHorsens
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › VP STÅL A/S
Smedebakken 12, 8700 Horsens
Nøgletallene er fra perioden 2025-12 (01.01.2025 – 31.12.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 | 2025-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 11.082 | 12.502 | 11.286 | 10.252 | 11.193 | |
| -9.996 | -10.434 | -9.347 | -9.394 | -9.821 | |
| -88 | -202 | -211 | -232 | -219 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 998 | 1.867 | 1.728 | 626 | 1.153 | |
| — | — | — | — | — | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 1.102 | 2.083 | 1.626 | 625 | 1.371 | |
| — | — | -358 | -161 | -302 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 859 | 1.625 | 1.268 | 465 | 1.069 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Immaterielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 222 | 150 | 79 | — | — | |
| 252 | 212 | 153 | 158 | 304 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 615 | 749 | 598 | 554 | 824 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 615 | 749 | 598 | 554 | 824 | |
| 5.986 | 5.380 | 4.876 | 4.474 | 3.850 | |
| 3.642 | 4.611 | 4.635 | 3.124 | 3.699 | |
| 10.682 | 10.380 | 10.481 | 9.998 | 13.248 | |
| 84 | 4 | 87 | 0 | 82 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | |
| 20.867 | 20.770 | 20.561 | 17.932 | 21.139 | |
| 21.482 | 21.518 | 21.159 | 18.486 | 21.963 | |
| 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | |
| 5.932 | 7.556 | 8.824 | 9.289 | 10.358 | |
Udbytte | — | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 6.532 | 8.156 | 9.424 | 9.889 | 10.958 | |
Udskudt skat | — | — | — | — | — |
| 45 | 41 | 198 | 149 | 20 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld i alt | — | — | — | — | — |
| 0 | — | — | — | — | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| 5.665 | 4.530 | 4.372 | 3.554 | 4.701 | |
| 232 | 462 | 201 | 210 | 431 | |
| 3.415 | 3.242 | 3.458 | 2.670 | 3.403 | |
| 5.233 | 3.809 | — | — | — | |
| 14.906 | 13.320 | 11.537 | 8.448 | 10.985 | |
| 14.906 | 13.320 | 11.537 | 8.448 | 10.985 | |
| ANDET | |||||
| 22 | 22 | 19 | 19 | 20 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (21.963) og "Passiver i alt" (10.985) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.