Virksomheder › Nira Sushi ApS
Nira Sushi ApS
CVR 36710810Vindingevej 3, A, 4000 Roskilde
I DRIFTAPSServering af mad i restauranter og caféerRoskilde
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Nira Sushi ApS
Vindingevej 3, A, 4000 Roskilde
Nøgletallene er fra perioden 2025-06 (01.07.2024 – 30.06.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-06 | 2022-06 | 2023-06 | 2024-06 | 2025-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.07.2020 | 01.07.2021 | 01.07.2022 | 01.07.2023 | 01.07.2024 |
Sluttdato | 30.06.2021 | 30.06.2022 | 30.06.2023 | 30.06.2024 | 30.06.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 1.811 | 965 | 816 | 854 | 824 | |
| -854 | -1.039 | -773 | -631 | -716 | |
| -70 | -44 | -89 | -84 | -71 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 887 | -117 | -46 | 139 | 36 | |
Finansielle indtægter | — | — | — | — | — |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 765 | -176 | -90 | 40 | -42 | |
| -169 | -36 | -10 | -2 | -7 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 595 | -140 | -81 | 37 | -35 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Immaterielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 1.800 | 1.800 | 1.800 | 1.800 | 1.800 | |
| 49 | 40 | 25 | 16 | 7 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 2.041 | 2.102 | 2.013 | 1.929 | 1.858 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 2.041 | 2.102 | 2.013 | 1.929 | 1.858 | |
| 20 | 20 | 20 | 20 | 10 | |
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | — | — | — | — | — |
Tilgodehavender hos nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 0 | 26 | 0 | — | — | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 1.190 | 180 | 36 | 115 | 102 | |
| 1.210 | 281 | 179 | 241 | 236 | |
| 3.251 | 2.382 | 2.192 | 2.170 | 2.094 | |
| 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | |
| 1.454 | 1.013 | 933 | 970 | 935 | |
Udbytte | — | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 1.504 | 1.063 | 983 | 1.020 | 985 | |
| — | 36 | 46 | 43 | 50 | |
Hensættelser i alt | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| 1.074 | 1.010 | 833 | 817 | 782 | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 1.074 | 1.010 | 833 | 817 | 782 | |
Kortfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| — | — | 107 | 107 | 107 | |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| 346 | 163 | 66 | 0 | — | |
| 10 | 10 | 22 | 13 | 30 | |
| 318 | 133 | — | — | — | |
| 673 | 309 | 376 | 333 | 328 | |
| 1.747 | 1.319 | 1.209 | 1.150 | 1.109 | |
| ANDET | |||||
| 2 | 3 | 2 | 3 | 2 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (2.094) og "Passiver i alt" (1.109) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.