Virksomheder › Gartneriet Nestler ApS
Gartneriet Nestler ApS
CVR 36738081Lillevang 1, 3650 Ølstykke
I DRIFTAPSDyrkning af grøntsager og meloner, rødder og rodknoldeEgedal
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Gartneriet Nestler ApS
Lillevang 1, 3650 Ølstykke
Nøgletallene er fra perioden 2025-12 (01.01.2025 – 31.12.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 | 2025-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 1.738 | 1.854 | 1.287 | 1.831 | 1.832 | |
| -467 | -354 | -596 | -766 | -641 | |
| -207 | -242 | -262 | -307 | -356 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 1.064 | 1.259 | 295 | 608 | 626 | |
| 0 | 6 | 0 | 0 | 0 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 895 | 1.127 | 165 | 261 | 324 | |
| — | -249 | -37 | -44 | -75 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 688 | 878 | 128 | 218 | 248 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Immaterielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 7.535 | 7.415 | 7.420 | 10.343 | 10.210 | |
| 343 | 357 | 252 | 204 | 370 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 7.878 | 7.772 | 8.621 | 10.548 | 10.579 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 7.878 | 7.772 | 8.621 | 10.548 | 10.579 | |
| 1.005 | 506 | 816 | 582 | 1.096 | |
| 32 | 29 | 34 | 39 | 24 | |
| 39 | 0 | — | — | 10 | |
| 269 | 60 | 279 | 4 | 129 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| — | 6 | 0 | — | — | |
| — | — | 1.209 | 721 | 1.357 | |
| 9.306 | 8.459 | 9.830 | 11.268 | 11.936 | |
| 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | |
| 2.886 | 3.764 | 3.592 | 3.659 | 3.758 | |
| — | — | 300 | 150 | 150 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 2.936 | 3.814 | 3.942 | 3.859 | 3.958 | |
Udskudt skat | — | — | — | — | — |
| 234 | 269 | 306 | 350 | 425 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| — | — | 671 | 2.330 | 1.782 | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 3.910 | 3.687 | 4.133 | 5.565 | 4.790 | |
| — | 92 | 19 | 13 | 0 | |
| — | — | — | — | — | |
| 1.204 | 0 | 866 | 791 | 1.987 | |
| 165 | 214 | 0 | — | — | |
| 498 | 135 | 249 | 147 | 509 | |
| 131 | — | — | — | — | |
| 2.226 | 690 | 1.449 | 1.494 | 2.763 | |
| 6.136 | 4.376 | 5.582 | 7.059 | 7.553 | |
| ANDET | |||||
| 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | Regnskabsklasse B |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (11.936) og "Passiver i alt" (7.553) for det nyeste år — summen af linjerne ovenfor er 11.936 (beregnet af de viste linjer). Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.