Virksomheder › Dacapo Optik 8800 ApS
Dacapo Optik 8800 ApS
CVR 37046698Sct. Mathias Gade 15, 8800 Viborg
I DRIFTAPSOptikeraktiviteterViborg
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Dacapo Optik 8800 ApS
Sct. Mathias Gade 15, 8800 Viborg
Nøgletallene er fra perioden 2025-12 (01.01.2025 – 31.12.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 | 2025-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 2.298 | 1.874 | 1.624 | 1.989 | 3.021 | |
| -2.270 | -2.139 | -2.141 | -2.588 | -3.161 | |
| -375 | -398 | -395 | -396 | -384 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| -347 | -663 | -913 | -996 | -523 | |
| 0 | 1 | 4 | 2 | 0 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| -464 | -785 | -1.121 | -1.249 | -774 | |
| -99 | -9 | -500 | -189 | 0 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| -365 | -776 | -1.621 | -1.438 | -774 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| 2.025 | 1.877 | 1.729 | 1.581 | 1.433 | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 2.025 | 1.877 | 1.729 | 1.581 | 1.433 | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 229 | 263 | 195 | 186 | 113 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 920 | 1.071 | 831 | 651 | 445 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 2.945 | 2.948 | 2.560 | 2.232 | 1.878 | |
| 838 | 788 | 946 | 929 | 953 | |
| 532 | 452 | 518 | 617 | 640 | |
| — | — | — | — | 345 | |
| 6 | 50 | 133 | 19 | 24 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 95 | 85 | 22 | 96 | 162 | |
| 2.183 | 2.087 | 1.822 | 1.662 | 2.123 | |
| 5.128 | 5.035 | 4.382 | 3.894 | 4.000 | |
| 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | |
| 172 | -104 | -455 | -1.893 | -2.667 | |
Udbytte | — | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 672 | 396 | 45 | -1.393 | -2.167 | |
| 703 | 703 | 203 | 0 | — | |
Hensættelser i alt | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 0 | — | — | — | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 0 | — | — | — | — | |
| 1.648 | 1.543 | 671 | 645 | 0 | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Selskabsskat | — | — | — | — | — |
| — | 234 | 1.927 | 4.135 | 5.667 | |
| — | 2.861 | — | — | — | |
| 4.456 | 4.638 | 4.336 | 5.287 | 6.168 | |
| 4.456 | 4.638 | 4.336 | 5.287 | 6.168 | |
| ANDET | |||||
| 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (4.000) og "Passiver i alt" (6.168) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.