Virksomheder › MS Svejseteknik A/S
MS Svejseteknik A/S
CVR 37335967Smedevænget 14, 7000 Fredericia
UNDERKONKURSA/SEngroshandel med værktøjsmaskinerFredericia
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › MS Svejseteknik A/S
Smedevænget 14, 7000 Fredericia
Nøgletallene er fra perioden 2020-06 (01.07.2019 – 30.06.2020).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2017-06 | 2018-06 | 2019-06 | 2020-06 |
|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | ||||
Startdato | 01.01.2016 | 01.07.2017 | 01.07.2018 | 01.07.2019 |
Sluttdato | 30.06.2017 | 30.06.2018 | 30.06.2019 | 30.06.2020 |
| RESULTATREGNSKAB | ||||
Nettoomsætning | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — |
| 9.589 | 6.126 | 6.086 | 4.407 | |
| -8.088 | -5.325 | -5.398 | -5.622 | |
| -548 | -367 | -615 | -615 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — |
| 953 | 434 | 74 | -1.829 | |
| 20 | 5 | 4 | 0 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — |
| 394 | -19 | -382 | -2.306 | |
| -112 | -3 | -5 | -567 | |
Andre skatter | — | — | — | — |
| 282 | -16 | -377 | -1.738 | |
| BALANCEREGNSKAB | ||||
| 2.720 | 2.400 | 2.080 | 1.760 | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — |
| 2.720 | 2.400 | 2.080 | 1.760 | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — |
| 166 | 163 | 107 | 51 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — |
| 166 | 1.358 | 1.063 | 769 | |
Kapitalandele | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — |
| 2.886 | 3.758 | 3.143 | 2.529 | |
| 6.528 | 5.723 | 6.462 | 4.995 | |
| 2.496 | 1.801 | 1.715 | 1.630 | |
Tilgodehavender hos nærtstående parter | — | — | — | — |
| 1 | 0 | 42 | 0 | |
Værdipapirer | — | — | — | — |
| 9 | 5 | 46 | 34 | |
| 9.459 | 7.596 | 8.311 | 7.338 | |
| 12.345 | 11.353 | 11.454 | 9.867 | |
| 200 | 500 | 500 | 500 | |
| 282 | 266 | -111 | -1.849 | |
Udbytte | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — |
| 782 | 766 | 389 | -1.349 | |
| 7 | 10 | 0 | 567 | |
Hensættelser i alt | — | — | — | — |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — |
| 2.588 | 2.449 | 2.107 | 2.104 | |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — |
| 1.600 | 960 | 533 | 1.173 | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — |
| 4.188 | 3.409 | 2.640 | 3.277 | |
| 771 | 375 | 746 | 578 | |
| 640 | 640 | 640 | 0 | |
| 2.638 | 2.973 | 3.168 | 2.670 | |
| 119 | 119 | 0 | — | |
| 2.005 | 1.633 | 2.330 | 1.656 | |
| 1.194 | 1.392 | 1.540 | 3.034 | |
| 7.375 | 7.179 | 8.424 | 7.939 | |
| 11.563 | 10.588 | 11.065 | 11.216 | |
| ANDET | ||||
| 12 | 12 | 13 | 12 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (9.867) og "Passiver i alt" (11.216) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.