Virksomheder › ITM8 Holding A/S
ITM8 Holding A/S
CVR 37621285Dalgas Plads 7, B, 7400 Herning
OPLØSTEFTERFUSIONA/SIkke-finansielle holdingselskaberHerning
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › ITM8 Holding A/S
Dalgas Plads 7, B, 7400 Herning
Nøgletallene er fra perioden 2024-12 (01.01.2024 – 31.12.2024).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2020-12 | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2020 | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 |
Sluttdato | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| -7.257 | -44.227 | -16.542 | 83.084 | 97.356 | |
| — | — | — | -88.045 | -96.267 | |
| — | — | — | -72 | -1.195 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| — | — | — | -5.033 | -106 | |
| 0 | 6 | 75 | 719 | 323 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 27.572 | -76.490 | -113.174 | 36.279 | 134.530 | |
| -3.754 | -4.788 | -4.727 | -2.374 | -1.604 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 31.326 | -71.702 | -108.447 | 38.653 | 132.926 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| — | — | — | — | — | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| — | — | 604 | 3.646 | 6.422 | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| — | — | — | 388 | 832 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| — | — | — | 1.951 | 2.559 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 1.293.818 | 1.792.676 | 1.870.400 | 2.118.546 | 2.352.115 | |
| — | — | — | — | — | |
| — | — | — | — | 64 | |
| 3.001 | 41.333 | 15.345 | 7.012 | 62.027 | |
| 683 | 577 | 377 | 0 | — | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 47.570 | 41.578 | 4.966 | 1.203 | 593 | |
| 54.923 | 88.276 | 25.547 | 19.579 | 67.058 | |
| 1.348.741 | 1.880.952 | 1.895.947 | 2.138.125 | 2.419.173 | |
| 3.318 | 3.318 | 3.318 | 3.318 | 3.318 | |
| 417.860 | 278.158 | 6.240 | 1.717.956 | 1.870.467 | |
| 0 | 65.000 | 140.000 | 125.000 | 0 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 421.178 | 346.476 | 150.029 | 1.849.118 | 1.878.794 | |
Udskudt skat | — | — | — | — | — |
| 32.500 | 40.000 | 47.633 | 18.441 | 1.602 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| 894.961 | 1.488.650 | 1.685.532 | 0 | — | |
| — | — | — | — | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 894.961 | 1.488.650 | 1.685.532 | 0 | — | |
| 0 | 4.998 | 12.060 | 164.045 | 319.536 | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
| — | — | — | 8.053 | 3.941 | |
| 102 | 828 | 693 | — | — | |
| 102 | 5.826 | 12.753 | 270.566 | 538.777 | |
| 895.063 | 1.494.476 | 1.698.285 | 270.566 | 538.777 | |
| ANDET | |||||
| — | — | — | 127 | 139 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | Regnskabsklasse C, mellemstor virksomhed |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (2.419.173) og "Passiver i alt" (538.777) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.