Virksomheder › Infare I ApS
Infare I ApS
CVR 38636669Bredgade 6, 1260 København K
OPLØSTEFTERFUSIONAPSIT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteterKøbenhavn
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Infare I ApS
Bredgade 6, 1260 København K
Nøgletallene er fra perioden 2025-12 (01.01.2025 – 31.12.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 | 2025-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 5.999 | 6.465 | 4.678 | 2.680 | -56 | |
| -7.042 | -6.605 | -5.232 | -1.564 | 0 | |
| -43.262 | -36.425 | -36.025 | — | — | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| -1.043 | -140 | -554 | 1.116 | — | |
| 13.327 | 25.907 | 13.038 | 5.083 | 6 | |
| -109 | -2.770 | -7.355 | -1.754 | — | |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 5.957 | 14.506 | 11.857 | 32.499 | 13.003 | |
| -2.701 | -5.062 | -1.129 | -765 | 0 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 3.256 | 9.444 | 10.728 | 31.734 | 13.003 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| 67.378 | 52.921 | 39.579 | — | — | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 131.310 | 104.661 | 79.926 | — | — | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 2.000 | 2.855 | 656 | — | — | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 2.000 | 2.855 | 656 | — | — | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 225.526 | 250.446 | 141.620 | 90.750 | 85.832 | |
| — | — | — | — | — | |
| 17.881 | 22.309 | 21.016 | — | — | |
| 301 | 0 | — | 9.756 | 9.756 | |
| 497 | 431 | 821 | 4 | 1 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 227 | 100 | 1.135 | 698 | 633 | |
| 2.078 | 1.411 | 4.635 | 11.333 | 10.390 | |
| 227.604 | 251.857 | 146.255 | 102.083 | 96.222 | |
| 273 | 273 | 273 | 273 | 273 | |
| 205.658 | 204.939 | -30.112 | 86.803 | 67.273 | |
| — | — | — | 13.000 | 10.000 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 205.931 | 214.779 | 100.793 | 100.076 | 95.079 | |
| — | 0 | — | — | — | |
| 13.132 | 1.464 | 213 | 0 | — | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 0 | — | — | — | — | |
| 19.855 | 33.821 | 40.531 | 0 | 1.093 | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| 1.471 | 535 | 240 | — | — | |
| 0 | 0 | 2.092 | 1.901 | 0 | |
| 99 | 82 | 992 | 100 | 50 | |
| — | — | — | — | — | |
| 21.673 | 35.614 | 45.249 | 2.007 | 1.143 | |
| 21.673 | 35.614 | 45.249 | 2.007 | 1.143 | |
| ANDET | |||||
| 3 | 3 | 2 | 1 | 0 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | Reporting class B |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (96.222) og "Passiver i alt" (1.143) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.