Virksomheder › Yo Østerbro ApS
Yo Østerbro ApS
CVR 38721208Østerbrogade 64, 2100 København Ø
UNDERKONKURSAPSServering af mad i restauranter og caféerKøbenhavn
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Yo Østerbro ApS
Østerbrogade 64, 2100 København Ø
Nøgletallene er fra perioden 2024-12 (01.01.2024 – 31.12.2024).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2020-12 | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2020 | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 |
Sluttdato | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 2.448 | 2.720 | 1.552 | 1.431 | 1.807 | |
| -1.100 | -1.379 | -1.840 | -1.469 | -1.318 | |
| -430 | -511 | -248 | -150 | -102 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 918 | 830 | -536 | -188 | 381 | |
| — | — | — | — | 1 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 1.949 | 808 | -540 | -200 | 362 | |
| — | — | — | -41 | -84 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 1.735 | 582 | -366 | -158 | 278 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| 172 | 52 | 0 | — | — | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 172 | 52 | 0 | — | — | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 402 | 136 | 102 | 96 | 59 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 402 | 136 | 102 | 96 | 59 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 703 | 320 | 234 | 246 | 215 | |
| 33 | 5 | 5 | 5 | 5 | |
| 52 | 55 | 71 | 0 | 17 | |
| 1.976 | 2.516 | 1.803 | 2.188 | 2.447 | |
| 34 | 0 | 110 | 49 | 10 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 96 | 203 | 134 | 126 | 36 | |
| 2.191 | 2.789 | 2.296 | 2.521 | 2.609 | |
| 2.894 | 3.109 | 2.530 | 2.767 | 2.824 | |
| 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | |
| 1.677 | 2.259 | 1.893 | 1.734 | 100 | |
| — | — | — | — | 1.913 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 1.727 | 2.309 | 1.943 | 1.784 | 2.063 | |
| — | — | 111 | 152 | 69 | |
| 0 | — | — | — | — | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld i alt | — | — | — | — | — |
| 0 | — | — | 19 | 0 | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
| — | 3 | 24 | 4 | 8 | |
| 245 | 227 | 0 | — | — | |
| 429 | 219 | 199 | 408 | 223 | |
| 493 | 351 | 345 | — | — | |
| 1.167 | 800 | 587 | 982 | 762 | |
| 1.167 | 800 | 587 | 982 | 762 | |
| ANDET | |||||
| — | — | 6 | 5 | 5 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | Regnskabsklasse B |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (2.824) og "Passiver i alt" (762) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.