Virksomheder › itm8 | Miracle 42 A/S
itm8 | Miracle 42 A/S
CVR 40111751Tonsbakken 16, 2740 Skovlunde
OPLØSTEFTERFUSIONA/SAndre IT- og computerserviceaktiviteterBallerup
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › itm8 | Miracle 42 A/S
Tonsbakken 16, 2740 Skovlunde
Nøgletallene er fra perioden 2024-12 (01.01.2024 – 31.12.2024).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2020-12 | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2020 | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 |
Sluttdato | 31.12.2020 | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 55.417 | 87.876 | 92.357 | 72.908 | 71.805 | |
| -39.317 | -67.945 | -67.940 | -70.770 | -60.275 | |
| -5.984 | -6.335 | -6.549 | -6.624 | -4.096 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 10.117 | 13.596 | 17.868 | -4.486 | 7.434 | |
| 0 | 15 | 140 | 761 | 350 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 9.990 | 13.266 | 17.657 | -4.179 | 7.458 | |
| -2.210 | -2.886 | -3.903 | -867 | -1.656 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 7.780 | 10.380 | 13.754 | -3.312 | 5.802 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| 13.800 | 9.200 | 4.600 | 0 | — | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 13.800 | 9.816 | 5.577 | 511 | 194 | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 3.382 | 2.850 | 2.634 | 2.158 | 4.674 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 3.382 | 2.884 | 2.680 | 2.188 | 4.688 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 17.401 | 12.919 | 8.301 | 2.699 | 4.882 | |
Varebeholdninger | — | — | — | — | — |
| 13.510 | 23.899 | 25.406 | 23.868 | 16.553 | |
| — | 217 | 3.165 | 18.677 | 27.831 | |
| 0 | 13 | 0 | — | 24 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 6.873 | 6.117 | 13.614 | 0 | — | |
| 60.406 | 62.959 | 66.655 | 68.360 | 60.882 | |
| 77.807 | 75.878 | 74.956 | 71.058 | 65.764 | |
| 500 | 501 | 501 | 501 | 501 | |
| 34.239 | 36.906 | 36.898 | 33.949 | 11.999 | |
| 8.000 | 10.000 | 13.000 | 0 | 28.000 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 42.739 | 47.407 | 51.161 | 34.849 | 40.651 | |
| 34.281 | 24.939 | 19.768 | 14.792 | 8.796 | |
Hensættelser i alt | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 675 | 193 | 0 | — | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 675 | 193 | 0 | — | 2.302 | |
| 774 | 659 | 720 | 5.175 | 3.226 | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| 317 | 0 | — | — | — | |
| 7.562 | 7.904 | 7.974 | 13.836 | 6.462 | |
| 17.281 | 10.696 | 8.497 | — | — | |
| 34.393 | 28.278 | 23.794 | 36.209 | 22.810 | |
| 35.068 | 28.471 | 23.794 | 36.209 | 25.113 | |
| ANDET | |||||
| 51 | 86 | 86 | 88 | 76 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | Regnskabsklasse C, mellemstor virksomhed |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (65.764) og "Passiver i alt" (25.113) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.