Virksomheder › Cafe Delias ApS
Cafe Delias ApS
CVR 40180281Marielyst Strandvej 52, 4873 Væggerløse
I DRIFTAPSServering af mad i restauranter og caféerGuldborgsund
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Cafe Delias ApS
Marielyst Strandvej 52, 4873 Væggerløse
Nøgletallene er fra perioden 2025-06 (01.07.2024 – 30.06.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-06 | 2023-06 | 2024-06 | 2025-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.07.2022 | 01.07.2023 | 01.07.2024 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 30.06.2022 | 30.06.2023 | 30.06.2024 | 30.06.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 3.203 | 642 | 2.704 | 2.959 | 3.156 | |
| -2.090 | -899 | -2.329 | -2.294 | -2.270 | |
| -141 | -76 | -164 | -185 | -208 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 972 | -333 | 211 | 479 | 678 | |
| 5 | 20 | 25 | 22 | 28 | |
| -32 | -13 | -30 | -34 | -22 | |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 945 | -325 | 207 | 468 | 686 | |
| -210 | -68 | -65 | -107 | -153 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 735 | -257 | 142 | 361 | 532 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Immaterielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 277 | 232 | 280 | 219 | 518 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 503 | 427 | 458 | 325 | 707 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 686 | 611 | 642 | 454 | 836 | |
| 30 | 121 | 99 | 101 | 150 | |
| 41 | 0 | 34 | 134 | 101 | |
| 428 | 892 | 484 | 1.227 | 1.123 | |
| 222 | 112 | 164 | 0 | 0 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 601 | 36 | 344 | 362 | 560 | |
| 1.340 | 1.242 | 1.156 | 2.014 | 2.098 | |
| 2.027 | 1.853 | 1.798 | 2.469 | 2.935 | |
| 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | |
| 986 | 729 | 871 | 1.236 | 1.769 | |
Udbytte | — | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 1.026 | 769 | 911 | 1.276 | 1.809 | |
| 5 | 73 | 27 | 39 | 0 | |
| 0 | 0 | 0 | — | 4 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld i alt | — | — | — | — | — |
| 5 | 0 | — | — | — | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| 226 | 226 | 0 | 128 | 111 | |
| 295 | 248 | 357 | 380 | 593 | |
| 314 | 462 | 360 | 500 | — | |
| 1.001 | 1.085 | 887 | 1.192 | 1.122 | |
| 1.001 | 1.085 | 887 | 1.192 | 1.122 | |
| ANDET | |||||
| 6 | 5 | 7 | 7 | 7 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (2.935) og "Passiver i alt" (1.122) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.