Virksomheder › Drabæks Mølle Lunderskov ApS
Drabæks Mølle Lunderskov ApS
CVR 40544860Storegade 22, 6640 Lunderskov
I DRIFTAPSServering af mad i restauranter og caféerKolding
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Drabæks Mølle Lunderskov ApS
Storegade 22, 6640 Lunderskov
Nøgletallene er fra perioden 2025-12 (01.01.2025 – 31.12.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 | 2025-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| -352 | 803 | 1.087 | 388 | 1.028 | |
| — | -1.104 | -1.851 | -3.308 | -2.172 | |
| — | -257 | -285 | -270 | -490 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| — | -558 | -1.050 | -3.225 | -1.634 | |
Finansielle indtægter | — | — | — | — | — |
| — | — | 0 | -0 | -739 | |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| -354 | -561 | -764 | -3.076 | -2.374 | |
| 0 | 0 | -281 | -115 | 0 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| -354 | -561 | -483 | -2.961 | -2.374 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Immaterielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | 27.466 | |
| 863 | 1.479 | 1.508 | 1.225 | 1.008 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 1.000 | 1.610 | 1.632 | 1.342 | 28.474 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 1.000 | 1.620 | 1.937 | 1.342 | 28.474 | |
| — | — | — | 129 | 135 | |
| — | — | — | 28 | 31 | |
| — | 55 | 15 | 291 | 72 | |
| 212 | 981 | 3.398 | 0 | — | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 312 | 862 | 1.730 | 809 | 852 | |
| 523 | 5.010 | 19.253 | 1.970 | 1.089 | |
| 1.523 | 6.630 | 21.190 | 3.313 | 29.564 | |
| 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | |
| -580 | -1.141 | -1.624 | -4.585 | -6.959 | |
Udbytte | — | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| -540 | -1.101 | -1.584 | -4.545 | -6.919 | |
Udskudt skat | — | — | — | — | — |
Hensættelser i alt | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld i alt | — | — | — | — | — |
| — | — | — | — | 33.658 | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Selskabsskat | — | — | — | — | — |
| 12 | 122 | 774 | 164 | 126 | |
| — | 90 | — | — | — | |
| 2.062 | 7.731 | 22.774 | 7.858 | 36.483 | |
| 2.062 | 7.731 | 22.774 | 7.858 | 36.483 | |
| ANDET | |||||
| — | 2 | 3 | 7 | 5 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (29.564) og "Passiver i alt" (36.483) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.