Virksomheder › Farum Kloak ApS
Farum Kloak ApS
CVR 40641025Orehøjvej 7, 3500 Værløse
I DRIFTAPSInstallation af vvs-, varme- og klimaanlægEgedal
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Farum Kloak ApS
Orehøjvej 7, 3500 Værløse
Nøgletallene er fra perioden 2025-12 (01.01.2025 – 31.12.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2021-12 | 2022-12 | 2023-12 | 2024-12 | 2025-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.01.2021 | 01.01.2022 | 01.01.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Sluttdato | 31.12.2021 | 31.12.2022 | 31.12.2023 | 31.12.2024 | 31.12.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 5.011 | — | — | 5.044 | 6.092 | |
| -4.881 | -5.043 | -5.121 | -4.940 | -4.562 | |
| -39 | -93 | -169 | -63 | -109 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 91 | 609 | 255 | -603 | 1.418 | |
| 8 | 2 | 9 | 14 | 1 | |
| -12 | — | — | — | — | |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 88 | 605 | 261 | -613 | 1.397 | |
| -24 | -86 | -59 | -129 | -310 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 63 | 518 | 202 | -484 | 1.087 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
Goodwill | — | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Immaterielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 116 | 303 | 550 | 389 | 641 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 116 | 303 | 550 | 389 | 641 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 116 | 303 | 550 | 389 | 641 | |
| 353 | 911 | 593 | 20 | 31 | |
| 500 | 1.019 | 789 | 981 | 1.430 | |
Tilgodehavender hos nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 120 | 0 | 0 | 134 | 215 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 230 | 102 | 175 | 20 | 37 | |
| 1.448 | 2.388 | 1.889 | 1.652 | 2.706 | |
| 1.564 | 2.691 | 2.439 | 2.041 | 3.347 | |
| 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | |
| 413 | 931 | 1.133 | 649 | 1.736 | |
| 0 | — | — | — | — | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 453 | 971 | 1.173 | 689 | 1.776 | |
| — | — | — | 125 | 51 | |
| 42 | 2 | 4 | 0 | — | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld i alt | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
| 0 | 80 | 32 | 0 | 206 | |
| 259 | 488 | 217 | 547 | 590 | |
| 810 | 802 | — | — | — | |
| 1.069 | 1.718 | 1.262 | 1.352 | 1.571 | |
| 1.069 | 1.718 | 1.262 | 1.352 | 1.571 | |
| ANDET | |||||
| 10 | 12 | 11 | 9 | 7 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (3.347) og "Passiver i alt" (1.571) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.