Virksomheder › Resenborghus Skadedyrsbekæmpelse ApS
Resenborghus Skadedyrsbekæmpelse ApS
CVR 42460052Havnevej 17, 7790 Thyholm
I DRIFTAPSAnden rengøringStruer
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Resenborghus Skadedyrsbekæmpelse ApS
Havnevej 17, 7790 Thyholm
Nøgletallene er fra perioden 2025-06 (01.07.2024 – 30.06.2025).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2022-06 | 2023-06 | 2024-06 | 2025-06 |
|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | ||||
Startdato | 07.06.2021 | 01.07.2022 | 01.07.2023 | 01.07.2024 |
Sluttdato | 30.06.2022 | 30.06.2023 | 30.06.2024 | 30.06.2025 |
| RESULTATREGNSKAB | ||||
Nettoomsætning | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — |
| 682 | 948 | 922 | 1.379 | |
| -325 | -631 | -558 | -558 | |
| -273 | -249 | -260 | -297 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — |
| 85 | 68 | 104 | 524 | |
| — | 0 | 3 | 5 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — |
| 26 | -26 | -9 | 412 | |
| -6 | -6 | -2 | -91 | |
Andre skatter | — | — | — | — |
| 32 | -32 | -7 | 322 | |
| BALANCEREGNSKAB | ||||
| 2.115 | 1.880 | 1.645 | 1.410 | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — |
| 2.181 | 1.936 | 1.692 | 1.448 | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — |
| 20 | 15 | 247 | 195 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — |
| 20 | 15 | 247 | 195 | |
Kapitalandele | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — |
| 2.201 | 1.951 | 1.939 | 1.642 | |
| 70 | 50 | 80 | 115 | |
| 119 | 87 | 113 | 180 | |
| — | 32 | 60 | 97 | |
Andre tilgodehavender | — | — | — | — |
Værdipapirer | — | — | — | — |
| 134 | 252 | 419 | 235 | |
| 330 | 446 | 705 | 628 | |
| 2.531 | 2.397 | 2.644 | 2.270 | |
| 40 | 40 | 40 | 40 | |
| 32 | -0 | -7 | 315 | |
Udbytte | — | — | — | — |
Øvrige reserver | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — |
| 72 | 40 | 33 | 355 | |
| 6 | 0 | — | — | |
| — | 57 | 88 | 23 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — |
Langfristet gæld i alt | — | — | — | — |
| 2.336 | 2.128 | 2.386 | 1.403 | |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til banker | — | — | — | — |
| — | — | — | 156 | |
| 17 | 16 | 15 | 125 | |
| 13 | 156 | — | — | |
| 2.459 | 2.301 | 2.523 | 1.893 | |
| 2.459 | 2.301 | 2.523 | 1.893 | |
| ANDET | ||||
| 1 | 2 | 2 | 2 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (2.270) og "Passiver i alt" (1.893) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.