Virksomheder › Ho & Huuse Optik ApS
Ho & Huuse Optik ApS
CVR 42887358Sct. Mathias Gade 36, 8800 Viborg
I DRIFTAPSOptikeraktiviteterViborg
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › Ho & Huuse Optik ApS
Sct. Mathias Gade 36, 8800 Viborg
Nøgletallene er fra perioden 2026-01 (01.02.2025 – 31.01.2026).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2023-01 | 2024-01 | 2025-01 | 2026-01 |
|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | ||||
Startdato | 01.12.2021 | 01.02.2023 | 01.02.2024 | 01.02.2025 |
Sluttdato | 31.01.2023 | 31.01.2024 | 31.01.2025 | 31.01.2026 |
| RESULTATREGNSKAB | ||||
Nettoomsætning | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — |
| 1.943 | 3.132 | 4.434 | 4.920 | |
| -1.740 | -2.187 | -2.573 | -2.912 | |
| -231 | -303 | -313 | -310 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — |
| -28 | 642 | 1.548 | 1.699 | |
| — | 8 | 4 | 0 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — |
| -128 | 571 | 1.486 | 1.645 | |
| -27 | -127 | -329 | -372 | |
Andre skatter | — | — | — | — |
| -101 | 444 | 1.157 | 1.273 | |
| BALANCEREGNSKAB | ||||
Goodwill | — | — | — | — |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — |
Immaterielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — |
Grunde og bygninger | — | — | — | — |
| 597 | 509 | 408 | 294 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — |
| 1.526 | 1.334 | 1.130 | 913 | |
Kapitalandele | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — |
| 1.526 | 1.334 | 1.130 | 913 | |
| 742 | 953 | 1.035 | 1.337 | |
| 17 | 296 | 406 | 355 | |
Tilgodehavender hos nærtstående parter | — | — | — | — |
| 166 | 116 | 144 | 116 | |
Værdipapirer | — | — | — | — |
| 942 | 837 | 1.707 | 1.503 | |
| 1.893 | 2.240 | 3.342 | 3.361 | |
| 3.419 | 3.574 | 4.472 | 4.274 | |
| 40 | 40 | 40 | 40 | |
| -101 | 343 | 1.500 | 2.373 | |
| — | — | — | 400 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — |
| -61 | 383 | 1.540 | 2.813 | |
| 27 | 0 | — | — | |
| — | 17 | 9 | 0 | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — |
Anden langfristet gæld | — | — | — | — |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — |
Langfristet gæld i alt | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — |
Kortfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — |
| 17 | 19 | 15 | 15 | |
| — | 83 | 237 | 61 | |
| 221 | 171 | 238 | 131 | |
| 211 | — | — | — | |
| 3.480 | 3.174 | 2.923 | 1.461 | |
| 3.480 | 3.174 | 2.923 | 1.461 | |
| ANDET | ||||
| 3 | 4 | 4 | 4 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (4.274) og "Passiver i alt" (1.461) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.