Virksomheder › TEKNIDAN A/S
TEKNIDAN A/S
CVR 76828717Lundsbjerg Industrivej 29, 6200 Aabenraa
Telefon 74613636
I DRIFTA/SEngroshandel med værktøjsmaskinerAabenraa
Regnskab
Årets resultat (venstre søjle)Egenkapital (højre søjle)
Virksomheder › TEKNIDAN A/S
Lundsbjerg Industrivej 29, 6200 Aabenraa
Telefon 74613636
Nøgletallene er fra perioden 2026-04 (01.05.2025 – 30.04.2026).
Alle beløb i DKK — vist i 1.000 kr.
| Post | 2022-04 | 2023-04 | 2024-04 | 2025-04 | 2026-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| REGNSKABSPERIODE | |||||
Startdato | 01.05.2021 | 01.05.2022 | 01.05.2023 | 01.05.2024 | 01.05.2025 |
Sluttdato | 30.04.2022 | 30.04.2023 | 30.04.2024 | 30.04.2025 | 30.04.2026 |
| RESULTATREGNSKAB | |||||
Nettoomsætning | — | — | — | — | — |
Vareforbrug | — | — | — | — | — |
Øvrige omkostninger | — | — | — | — | — |
| 24.735 | 27.623 | 26.472 | 25.500 | 26.891 | |
| -20.051 | -21.579 | -20.696 | -20.657 | -20.834 | |
| -122 | -183 | -210 | -222 | -217 | |
Kapacitetsomkostninger | — | — | — | — | — |
| 4.563 | 5.862 | 5.566 | 4.621 | 5.841 | |
| 0 | 7 | 13 | 38 | 87 | |
Finansielle udgifter | — | — | — | — | — |
Andre finansielle indtægter eller udgifter netto | — | — | — | — | — |
Finansielle poster netto | — | — | — | — | — |
Ordinært resultat | — | — | — | — | — |
Ekstraordinære poster | — | — | — | — | — |
| 4.362 | 5.227 | 5.053 | 4.471 | 5.358 | |
| -962 | -1.115 | -1.045 | -861 | -1.107 | |
Andre skatter | — | — | — | — | — |
| 3.400 | 4.112 | 4.008 | 3.609 | 4.251 | |
| BALANCEREGNSKAB | |||||
| 275 | 215 | 155 | 95 | 35 | |
Øvrige immaterielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 275 | 215 | 155 | 95 | 35 | |
Grunde og bygninger | — | — | — | — | — |
| 199 | 322 | 238 | 220 | 138 | |
Øvrige materielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
| 284 | 1.278 | 1.233 | 1.185 | 1.028 | |
Kapitalandele | — | — | — | — | — |
Langfristede tilgodehavender | — | — | — | — | — |
Andre langfristede finansielle anlægsaktiver | — | — | — | — | — |
Finansielle anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| 6.314 | 7.435 | 7.824 | 10.661 | 10.771 | |
| 35.694 | 34.256 | 30.974 | 35.471 | 38.128 | |
| 16.602 | 22.043 | 19.250 | 14.693 | 17.122 | |
| — | — | — | 1.964 | 1.605 | |
| 29 | 215 | 257 | 39 | 17 | |
Værdipapirer | — | — | — | — | — |
| 18 | 32 | 36 | 17 | 57 | |
| 52.848 | 56.717 | 50.670 | 52.805 | 57.484 | |
| 59.161 | 64.152 | 58.495 | 63.466 | 68.255 | |
| 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | |
| 15.924 | 18.247 | 20.215 | 21.118 | 21.407 | |
| 1.300 | 1.500 | 1.500 | 2.000 | 3.500 | |
Øvrige reserver | — | — | — | — | — |
Egenkapital før minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
Minoritetsinteressernes andel | — | — | — | — | — |
| 17.936 | 20.748 | 23.256 | 25.366 | 27.617 | |
| 80 | 0 | — | 76 | 115 | |
| — | 10 | 58 | 0 | — | |
Langfristet gæld til realkreditinstitutter | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til banker | — | — | — | — | — |
Langfristet gæld til nærtstående parter | — | — | — | — | — |
| 990 | 1.011 | — | — | — | |
Ansvarlig lånekapital (Samlepost) | — | — | — | — | — |
| 990 | 1.011 | 990 | 1.020 | 928 | |
| 3.952 | 4.297 | 5.131 | 5.727 | 4.750 | |
| — | — | 57 | 59 | 128 | |
| 17.237 | 15.287 | 10.638 | 15.171 | 14.924 | |
Selskabsskat | — | — | — | — | — |
| 9.025 | 13.018 | 8.064 | 7.182 | 11.235 | |
| 10.021 | 9.246 | — | — | — | |
| 40.235 | 42.382 | 34.191 | 37.080 | 39.710 | |
| 41.225 | 43.394 | 35.181 | 38.100 | 40.638 | |
| ANDET | |||||
| 35 | 36 | 34 | 32 | 33 | |
Regnskabsklasse | — | — | — | — | — |
Kilden oplyser ikke samme tal for "Aktiver i alt" (68.255) og "Passiver i alt" (40.638) for det nyeste år. Tallene er gengivet, som de står i indberetningen.